Auto giganti slave: EU ukida drakonske kazne za zagađenje i uvodi potpuno novi sistem

N. M.
N. M.  

Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:

  • Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
  • Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
  • Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
  • Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
  • Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
  • Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
  • NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
Ime je obavezno
E-mail adresa je obavezna
E-mail adresa nije ispravna
*otkucano <%commentCount%> od ukupno <% maxCommentCount %> karaktera
Komentar je obavezan

<% message.text %>

Komentari

  • panić

    22. februar 2025 | 12:31

    sve sama mafija

  • EV teska prevara

    22. februar 2025 | 11:11

    Mislilo se da su električni automobili jeftiniji za popravak od modela s motorima s unutarnjim izgaranjem. U 2023. godini, studija provedena u Sjedinjenim Državama čak je tvrdila da je razlika u cijeni zanemariva. Ipak, nova analiza udruge Sécurité et Réparation Automobiles (SRA) danas otkriva sasvim drugačiju stvarnost. Prema njezinim zaključcima, popravci električnog vozila koštaju u prosjeku 14 % više, a ta brojka raste na 15,7 % za hibridne automobile. Nekoliko razloga objašnjava ove više troškove. Prvo, složenost električnih i hibridnih vozila igra važnu ulogu. Za razliku od motora s unutarnjim izgaranjem, ovi modeli uključuju sofisticirane komponente, poput velikih baterija, specifičnih elektroničkih modula i naprednih sustava hlađenja. U slučaju udara ili kvara, neke marke čak nameću potpunu zamjenu paketa baterija, što može koštati tisuće eura. Osim baterije, trošak rezervnih dijelova također je ključni čimbenik. U četiri godine, njihova cijena skočila je za 29 %, posebno zbog skupljih materijala poput aluminija i kompozita, koji se koriste za smanjenje težine vozila. Štoviše, 72 % oštećenih dijelova se zamjenjuje umjesto da se popravljaju, što dodatno povećava račun. Neke komponente postaju iznimno skupe: novi svjetleći pojasevi smješteni između farova, koji su vrlo prisutni na novijim modelima, koštaju između 1 500 i 5 000 eura za zamjenu. Konačno, specijalizirana radna snaga predstavlja značajan dio ovog povećanja. Popravak električnog automobila zahtijeva specifične vještine i stroge sigurnosne procedure, što povećava vrijeme intervencije, a time i satnicu. Mnogi vlasnici stoga preferiraju službene mreže proizvođača, koje su skuplje od neovisnih radionica. Ova tendencija nije spremna za preokret, čak i ako nedavne studije pokazuju da su baterije električnih automobila izdržljivije nego što se mislilo. Ostaje pitanje hoće li, u godinama koje dolaze, razvoj tehnologija omogućiti smanjenje ovih troškova ili će se vozači morati naviknuti na znatno veće račune za popravke.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA