Zašto brzinomeri u automobilima pokazuju pogrešne brojke? Postoji jedan razlog
Mnogi vozači koriste aplikacije za merenje brzine na svojim pametnim telefonima, a među najpopularnijima je Google Maps, koja pruža korisne informacije kao što su lokacije policijskih radara, saobraćajnih nesreća i ograničenja brzine. Među tim informacijama je i brzina kojom se vozite, ali ako ste ikada upoređivali brzinu sa aplikacije i onu na brzinomeru automobila, primetili ste da se često ne podudaraju.
Razlog za ovu razliku leži u međunarodnim standardima prihvaćenim i u Evropi. Brzinomeri u automobilima ne smeju da pokazuju brzinu nižu od stvarne. Oni mogu da prikazuju brzinu veću i do deset posto, ali nikada manju od stvarne brzine.
To znači da brzinomeri u automobilima uvek pokazuju veću brzinu nego što zaista jeste, što je glavni razlog zašto dolazi do razlike između brzine prikazane na brzinomeru i one prikazane na aplikacijama za navigaciju.
S druge strane, aplikacije koriste GPS sistem za praćenje lokacije vozila i izračunavanje brzine. Brzina prikazana u aplikacijama, zahvaljujući satelitskoj navigaciji, znatno je preciznija od one prikazane na brzinomeru automobila.
Ova razlika u prikazivanju brzine može zbuniti vozače, ali je važno znati da je brzinomer u automobilu kalibrisan tako da uvek prikazuje brzinu koja je jednaka ili veća od stvarne. Ovo je sigurnosna mera koja osigurava da vozači ne voze brže nego što misle.
(Telegraf.rs)
Video: Eksperiment u vrelim kolima: Već posle 30 sekundi nisam mogao da dišem
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Joe
u mom autu je razlika otprilike 10%
Podelite komentar
Realno
Ako postavite na auto najveće moguće točkove, greška će nestati. Ako se stave manji točkovi greška se povećava. Zazo su taksisti ranije stavljali manje točkove.
Podelite komentar
Bole
GPS signali putuju sporije pa i zato pokazuje da auto ide 4-5 km/h manje nego što je stvarna brzina.
Podelite komentar