Nivo količine alkohola u organizmu moći ćete da proverite na pametnom telefonu?
Naučnici sa univerziteta Stanford (SAD) pod vođstvom Brajana Sufoleta razvili su tehniku koja se može koristiti za merenje koncentracije alkohola u krvi s običnim pametnim telefonom.
Prema publikaciji objavljenoj u Journal of Studies on Alcohol and Drugs, korisnici alkohola treba da izgovore samo nekoliko rečenica u pametni telefon. Na bazi promena u glasu, softver može da otkrije koncentraciju alkohola u krvi.
Kako bi testirali softver za analizu, naučnici su sproveli studiju na 18 odraslih osoba starosti od 21 do 62 godine. Subjektima je data količina alkohola na bazi njihove telesne težine. Pre konzumacije alkohola, učesnicima su dodeljeni nasumično odabrani tekstovi, uključujući razne jezičke zavrzlame. Jedan tekst su čitali naglas sat vremena pre ispijanja, a ostali su sledili u razmacima od jednog do sedam sati nakon ispijanja alkohola.
Pametni telefon smešten na oko pola metra udaljenosti je snimio glasove. Istraživači su merili i sadržaj alkohola u dahu učesnika u intervalima od 30 minuta do sedam sati nakon konzumacije. Uz pomoć posebnog softvera, snimci su raščlanjeni na isečke od jedne sekunde i analizirani su parametri poput frekvencije i visine, navodi Revija HAK.
Naučnici su zatim uporedili promene u glasovima učesnika s učešćem alkohola u njihovu dahu. Na taj način su uspeli da dokažu da njihov softver može da detektuje stepen alkoholizma s visokim stepenom tačnosti (98%). Posebnost njihovog pristupa se ogleda u izuzetnoj visokoj tačnosti sistema. Ta tačnost se postiže korišćenjem najsavremenijih metoda u obradi signala, akustičnoj analizi i veštačkoj inteligenciji (AI).
Naučnici sada žele da sprovedu daljnja istraživanja s više ispitanika kako bi proverili pouzdanost otkrivenih promena u glasu. U budućnosti bi za procenu mogli da se koriste i dodatni izvori podataka kao što su obrasci hoda, kvalitet glasa ili jezički dizajn poruka u društvenim medijima.
Cilj programera je stvoriti interventni sistem koji ljudi prihvataju i koriste te ima potencijal da spreči povrede i spasi živote. Pogotovo u saobraćaju…
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.