Kako da vam osiguranje ne zakine na bonusu: Ovo morate znati kada menjate svoj automobil

 ≫ 
  • 12

Svake godine pri produženju registracije vozila kupujemo i polise obaveznog osiguranja u saobraćaju, a cena zavisi od toga kakvi smo vozači bili u prethodnom periodu i da li smo nekome pričinili štetu u saobraćaju. Savesni vozači koji ne izazivaju saobraćajne nezgode mogu računati na bonus, a ostalima se obračunava malus pa im se cena polise povećava.

Međutim, kada promenite automobil sa kojim ste stekli bonus, osiguravajuća društva odjednom nekako zaborave da obračunaju popust na koji imate pravo. Čak i ako ih podsetite i pitate šta je sa vašim bonusom, vrlo je verovatno da to ništa neće pomoći i da će vam odgovoriti da tako program obračunava i da oni tu ne mogu ništa. Ali to je samo donekle tačno.

Ko na to ima pravo?

I te kako mogu i dužni su da vam obračunaju stimulativni popust i umanje cenu polise, ali samo pod uslovom da možete da dokažete da se prethodni automobil sa kojim ste taj bonus stekli više ne vodi na vaše ime. Ako ste ga prodali i odjavili, a zatim, u roku od tri godine kupili drugi i došli da ga registrujete, osiguravajuće društvo mora vam umanji cenu polise za iznos bonusa na koji imate pravo.

Bitno je da više niste vlasnik starog automobila jer bonus važi samo za njega i ne možete ga preneti na drugi automobil, dok ne prodate stari. Ako to uradite, onda za drugi zaista morate da platite punu cenu osiguranja.

Kako do bonusa?

Evo šta treba da uradite da biste dobili ono što vam pripada. Kad prodate stari automobil, sačuvajte fotokopiju polise osiguranja, potvrdu da je odjavljen i jedan primerak overenog kupoprodajnog ugovora. Na polisi piše koji ste premijski stepen imali, ali ona i nije toliko bitna koliko ova druga dva dokumenta, jer u bazi podataka koju koriste sva osiguravajuća društva, po broju šasije može da se proveri da li je i koliki je bio eventualni bonus prethodne godine.

Međutim, osiguravači kažu da softver koji oni koriste kad izdaju polise obaveznog osiguranja zaista automatski računa punu cenu kod prve registracije nekog vozila i da oni nemaju podatke o tome da li je neko prodao stari automobil ili ga je zadržao. Prema tome, bez kupoprodajnog ugovora i potvrde da je vozilo odjavljeno, plaćate punu cenu, a ako ta dokumenta imate, trebalo bi da dobijete popust.

Šta ako ipak ne daju bonus?

Kažemo trebalo bi, jer se u praksi dešavalo da zastupnici osiguravajućih kuća koji prodaju polise obaveznog osiguranja na tehničkim pregledima, jednostavno neće da obračunaju bonus čak i ako vlasnik vozila ima sve potrebne dokaze da je prethodni automobil prodao i odjavio. U tom slučaju, najpre treba podneti pismeni prigovor društvu za osiguranje čiju ste polisu hteli da kupite, ili ste je već kupili, ali po punoj ceni.

automobili, auto plac, prodaja automobila, čačak Foto: RINA

Oni su dužni da vam u roku od 15 dana od dana prijema vašeg prigovora odgovore da li je vaša pritužba osnovana i na koji način će problem biti rešen, a u praksi se to najčešće završava tako što vam na račun uplate razliku u novcu, a poštom pošalju novu polisu.

Tužite ih Narodnoj banci Srbije

Ako izmisle neki razlog da vaš zahtev odbiju, a dostavili ste im kupoprodajni ugovor i potvrdu da je vozilo odjavljeno, odmah treba da podnesete pismeni prigovor Centru za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga Narodne banke Srbije.

U njemu što jednostavnije objasnite da su vam uskratili bonus na koji imate pravo prema Odluci o bonusima i malusima i priložite prigovor koji ste uputili osiguravajućem društvu, njihov odgovor, kupoprodajni ugovor i potvrdu da ste vozilo odjavili.

Prigovor se može predati u pismenoj formi na adresu:

NARODNA BANKA SRBIJE,

Sektor za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga,

Nemanjina 17, 11.000 Beograd,

ili elektronski na zastita.korisnika@nbs.rs.

Koliki popust možete da ostvarite?

Popusti na polise koji se odobravaju savesnim vozačima u Srbiji su manji nego u bilo kojoj drugoj zemlji koja primenjuje sistem bonusa i malusa i tako je ostalo i posle povećanja u junu prošle godine.

Međutim, maksimalni bonusi su povećani sa 15 na 25 odsto, tako da onaj ko ne izaziva nezgode može poprilično uštedeti. Na primer, minimalna cena polise obaveznog osiguranja za vozila sa motorima snage od 66 do 84 kW iznosi 16.000 dinara, tako da govorimo o bonusu u vrednosti 4.000 dinara.

Prodaja automobila, Polovni automobili, Polovnjaci, Auto plac Foto: Pixabay

Koliko se štedi?

Maksimalni popust na cenu polise stiče se ako u periodu od tri godine ne izazovete nijednu saobraćajnu nezgodu. Važeći bonusi kojima se vozači stimulišu da budu pažljivi prikazani su u ovoj tabeli:

tabela Izvor: Telegraf.rs

Video: Prva Auto-moto berza polovnih vozila na Novosadskom sajmu

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • StudentNS

    12. april 2021 | 17:53

    Da sam imao nezgodu i da mi trebaju uračunati malus, sigurno ne bi zaboravili..... To je princip ako prođe, prođe....

  • Pra

    12. april 2021 | 17:24

    Osiguranje treba posteno da obavlja svoj poso ja nempram nista da znam

  • Pera

    12. april 2021 | 20:07

    Vezano za kola?? To znači da ako kupim kola nekoga ko je bio ok automatski imam popust, jer... Kola su sama sebe vozila ok? Ili vi to nešto niste dobro razumeli ili je ovo ozbiljna lopovija, i to legalna...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA