Globalni savez: Ford i Volkswagen zajedničkim snagama u osvajanje tržišta i novih tehnologija
Nakon što su pre gotovo godinu dana najavili svoju saradnju, dva velika proizvođača su 10. juna potpisala ugovor o zajedničkom razvoju lakih teretnjaka, električnih vozila i automatizovane vožnje. Ford Motor Company i Volkswagen AG potpisali su sporazum kojim se potvrđuje njihov prošle godine najavljeni globalni savez, a kako bi se zadovoljile brzorastuće potrebe kupaca u Evropi i drugim regionima, pogotovo kada je reč o pikapovima, lakim komercijalnim i električnim vozilima.
Kompanije očekuju da će savez poboljšati vlasnička iskustva sadašnjih i budućih kupaca bržim inoviranjem ponude vozila, uključivanjem relevantnih novih tehnologija, pružanjem veće korisnosti i više izbora modela. Predviđaju kontinuirani rast potražnje za komercijalnim vozilima, jednako kao i za električnim vozilima visokih performansi, koja bi dala dodatnu vrednost pojedinačnim portfeljima njihovih proizvoda.
Nova automobilska alijansa će proizvoditi pikap srednje veličine koji će konstruisati i proizvesti Ford, a u prodaju će od 2022. godine i kao Volkswagen Amarok, u okviru firme Volkswagen Komercijalna Vozila.
Obe kompanije će već 2021. godine dodatno ojačati poslovanje svojih odeljenja lakih komercijalnih vozila gradskim dostavnim kombijem baziranim na najnovijem modelu Caddyja, koji je razvio i proizveo Volkswagen Komercijalna Vozila a kasnije i teretnim kombijem od jedne tone, proizvodom Forda. Pored toga, plan je i da u Evropu do 2023. dovezu visoko diferencirano Fordovo električno vozilo, napravljeno na Volkswagenovoj platformi Modular Electric Drive (MEB), a koje će proširiti Fordovu ponudu vozila sa nultom emisijom na Starom kontinentu.
Kako bi smanjio visoke troškove razvoja električnih automobila, Volkswagen svoju MEB tehnološku platformu nudi i drugim proizvođačima automobila.
- Što više automobila bude bazirano na platformi, biće jeftiniji - rekao Herbert Dies, predsednik Upravnog odbora Volkswagen koncerna. Ovo je važan preduslov da se električna mobilnost učini dostižnom za mase. Tokom životnih ciklusa dogovorenih proizvoda, dve kompanije očekuju da će ukupno proizvesti do 8 miliona pikapova i kombija. Tokom nekoliko godina počevši od 2023, Ford planira da isporuči 600.000 električnih vozila postavljenih na platformu MEB. Ford će ga dizajnirati i proizvoditi u Keln-Merkenihu, i njime proširiti ponudu električnih modela, koju sledeće godine otvaraju Mustangom Mach-E, prenosi b92.net.
I to nije sve, obe firme će raditi sa Argo AI na stvaranju veoma sposobnih autonomnih vozila koja se baziraju na tehnologiji kompanije iz Pitsburga. Prošlog nedelje Volkswagen je izvršio svoje ranije najavljeno ulaganje u Argo AI, u kojoj je Ford već imao vlasnički udeo i razvojni interes. Time potvrđuju da ovakvi savezi mogu pomoći u razvoju naprednih tehnologija koje zahtevaju mnogo vremena i resursa. Sistem samostalne vožnje firme Argo AI prvi je s komercijalnim planovima za implementaciju i u Evropi i SAD-u. Globalni domet Forda i Volkswagena daće njihovoj platformi najveći geografski potencijal razvoja od bilo koje tehnologije autonomne vožnje do sada.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.