Odlažu kupovinu, smanjuju budžete: Šta kažu kupci i prodavci o uticaju korone na tržište polovnjaka?

  • 3

Uvođenje vanrednog stanja i epidemija korona virusa u velikoj meri su uticali i na tržište automobila u Srbiji, o čemu je Telegraf.rs pisao prošlog petka. Čak dve trećine kupaca je zbog novonastale situacije odložilo planiranu kupovinu, dok je čak 81 odsto trgovaca navelo da nije prodalo nijedan automobil od uvođenja vanrednog stanja.

Ovo su rezultati ankete koju je sajt Polovni automobili sproveo između 3. i 10. aprila među 3.097 svojih registovanih korisnika, koji su naveli da su planirali kupovinu automobila, i 301 trgovcem automobilima (auto-placevi i dileri).

Kupovina odložena, smanjuju budžete

Samo 13,7% anketiranih navelo je da je definitivno odustalo od kupovine, dok je čak dve trećine reklo da je kupovinu odložilo i to:

  • 44% da je kupovinu odložilo dok sve ovo ne prođe,
  • 22,1% da je kupovinu odložilo, ali da će ako se pojavi dobra prilika ipak kupiti automobil.

Kako je novonastala situacija uticala na vašu odluku o kupovini automobila?

Uticaj epidemije na trziste automobila 1 Foto: Polovni automobili

Među onima koji su odložili kupovinu, skoro polovina je rekla da su to učinili jer čekaju da vide razvoj situacije, dok 19% očekuje pad cena. Nije mali broj onih koji su kupovinu odložili zbog nemogućnosti da se overi ugovor i izvrši prenos vlasništva (11,9%). Njih 11,8 % je kupovnu odložilo jer su im smanjene zarada, a da su kupovnu odložili zbog moguće zaraze navelo je 8,1% ispitanika.

Zašto ste odložili kupovinu automobila?

Uticaj epidemije na trziste automobila 2 Foto: Polovni automobili

I koliko god bilo ohrabrujuće to što je naveći broj kupaca naveo da je samo odložilo kupovinu, s druge strane, skoro polovina njih se izjasnila da će planirani budžet za kupovinu automobila smanjiti između 20% i 50%, a 29% da će ga smanjita za 20%.

Da li ste zbog vanrednih okolnosti smanjili budžet koji ste planirali za kupovinu automobila?

Uticaj epidemije na trziste automobila 3 Foto: Polovni automobili

Kada je reč o cenama, velika većina anketiranih smatra da cene automobila neće pasti ili će taj pad biti privremen, odnosno da će se cene vratiti na prethodni nivo nakon ukidanja vanrednog stanja.

Kakav uticaj očekujete da će novonastala situacija imati na cene automobila?

Uticaj epidemije na trziste automobila 4 Foto: Polovni automobili

Očekuje se pad prodaje, tražiće se jeftiniji automobili

Među onima koji se bave trgovinom automobila, gotovo svi su naveli da se zbog novonastale situacije već oseća negativan uticaj na tržište. Prodaja automobila je drastično smanjena ili je čak uopšte nema, a kao glavni razlog pada poslovanja, njih 91,4%, navodi veoma smanjeno interesovanje kupaca za kupovinu automobila.

Takođe, više od polovine prodavaca (51,5%) je navelo i da je prodaja, pored smanjene potražnje, pala i zbog otežane registracije i prepisa vozila.

Čak 81,4% anketiranih prodavaca od uvođenja vanrednog stanja nije prodalo nijedan automobil, 17,6% između jednog i tri, a 1% njih je navelo da je uspelo da proda četiri do pet automobila.

Kada govorimo o uticaju vanrednog stanja na celokupno tržište automobila, samo 6% ispitanih ne očekuje da će u 2020. godini imati pad prodaje. Gotovo polovina očekuje da će ovu godinu, u odnosu na prošlu, završiti sa padom prodaje od preko 50%.

Kakva su očekivanja od 2020. godine u odnosu na 2019. po pitanju prodaje?

Uticaj epidemije na trziste automobila 5 Foto: Polovni automobili

Kad je reč o onome šta će se dešavati na tržištu nakon vanrednog stanja, slična su očekivanja i predviđanja prodavaca i kupaca. Najveći je broj onih koji očekuju da će nakon ukidanja vanrednog stanja tražnja za kupovinom automobila biti veoma smanjena, kao i da će se tražiti jeftiniji automobili.

Kakvo interesovanje kupaca za automobile očekujete posle vanrednog stanja?

Uticaj epidemije na trziste automobila 6 Foto: Polovni automobili

Prodavci automobila smatraju i da bi država mogla da pomogne određenim merama. Za početak, da se ubrza i pojednostavi procedura za registraciju vozila (da se dozvoli da jednom nedeljno rade notari i ostale službe).

Takođe, predlaže se i da država smanji trenutne dažbine koje se plaćaju prilikom uvoza automobila, kao i odloženo plaćanje PDV-a prilikom uvoza. Jedan od predloga je i da godinu dana bude besplatan AMSS pregled vozila za firme uvoznike.

Predlaže se i da se država, u saradnji sa bankama, građanima obezbedi povoljnije kredite sa družim rokom otplate za kupovinu automobila.

(Telegraf.rs/Polovni automobili)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • AcaFaca

    17. april 2020 | 16:16

    Ja sam prvi hteo da kupim auto. Ali vozicu ovaj jos neko vreme da vidim sta ce biti. Barem do jeseni.

  • milano

    17. april 2020 | 15:39

    Na zapadu 50%pala prodaja u odnosu na prošlu godinu i cene su pale za 20% i više niko ne kupuje i ovde.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA