
KAZNE U NEMAČKOJ: Znate li koje su sunčane naočare zabranjene u vožnji?
Ako vas zaslepljuje sunce, korisno je nositi sunčane naočare u automobilu. Ali kao vozač morate se pridržavati nekoliko pravila – nisu svi modeli sunčanih naočara dozvoljeni tokom vožnje jer neki mogu uticati na vidljivost.
U mnogim automobilima sunčane naočare su pri ruci – u pretincu za rukavice ili pored vozačevog sedišta. Često se dešava da sunce tokom vožnje zaslepljuje ili da jaka spoljašnja svetlost tera vozača da žmuri.
Sunčane naočare pomažu, ali da li ste znali da nisu svi modeli dozvoljeni za vožnju?
Ovo su pravila za nošenje sunčanih naočara u automobilu:
U suštini, sunčane naočare nisu zabranjene za vozače, ali moraju imati odgovarajuću kategoriju zaštite od zaslepljivanja. Dok su naočare sa kategorijom od 0 do 3 pogodne za vožnju, modeli sa kategorijom 4 ne bi smeli da se koriste u saobraćaju.
Važno je znati: Što su stakla tamnija, to je zaštita od zaslepljivanja jača.
Ako imate poremećaj vida koji je upisan u vozačku dozvolu, važno je da tokom vožnje nosite sunčane naočare sa ispravnom dioptrijom. U suprotnom, mogli biste platiti kaznu od 25 evra.
Iako su šarene sunčane naočare u trendu, važno je da i dalje jasno vidite boje na semaforu, saobraćajne znakove i plava rotaciona svetla. Žute naočare sa filterom takođe nisu preporučljive za saobraćaj – naročito u sumrak mogu znatno smanjiti vidljivost, kako je objasnio oftalmolog za ADAC.
Za vozače su posebno pogodne polarizovane sunčane naočare, jer sprečavaju odsjaj s barica na putu ili drugih reflektujućih površina.
Okvir naočara treba da bude što uži, kako ne bi ometao vidno polje tokom vožnje. Takođe, kvalitet sočiva je važan – ne smeju iskrivljavati vid.
(Telegraf.rs / Fenix.magazin)
Video: Ovo je Fiat Panda koji se proizvodi u Kragujevcu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.