Ovo je najčešća prevara kod prodaje polovnjaka kojoj uopšte ne treba verovati

 ≫ 
  • 11

Mnogi među onima koji planiraju kupovinu polovnjaka sanjaju o automobilu sa najmanjom mogućom kilometražom. Nepošteni trgovci, nažalost, prilagođavaju cifre brojača kilometara "željama" kupaca...

Kilometraža polovnih automobila izaziva puno emocija, zato se potencijalni kupci užasavaju automobila koji su prešli preko 200 - 250.000 kilometara. Međutim, praksa pokazuje da je automobil koji je prešao mnogo veći broj kilometara, i koji je za to vreme bio uredno servisiran, mnogo bolji izbor od nekoga bez dokumentacije i sa vraćenom kilometražom, u kome je teško proceniti kada treba promeniti zupčasti kaiš, ili ulje u motoru ili menjaču.

Istraživanjem je utvrđeno da najveću godišnju kilometražu ostvaruju najmlađi automobili - oni do 5 godina starosti. To ne treba da iznenadi, budući da ljudi koji često putuju na velike udaljenosti radije biraju novi automobil kako bi umanjili rizik od kvarova i imali garanciju.

Volkswagen Golf 6 Foto: Wikimedia/Rudolf Stricker

U starosnom razdoblju od 5 do 10 godina prosečna kilometraža opada, što je takođe razumljivo, navode Automobili.ba. Obično je razlog to što službeni automobili kasnije idu privatnim vozačima koji ih koriste manje intenzivno od prodajnih predstavnika ili dobavljača.

Zbog svega toga, pri kupovini polovnog automobila, tvrdnju prodavca o njegovoj kilometraži (pogotovo ako to nije dugogodišnji vlasnik, već trgovac), treba uzeti sa velikim podozrenjem ili je čak potpuno ignorisati, i usredsrediti se na proveru stvarnog stanja vozila i njegove dokumentacije. Oni je se plaše da neće moći da se nose sa time ili prosto nemaju vremena, trebalo bi potraže pomoć stručnjaka - službi koje analiziraju prošlost vozila na osnovu VIN broja ili dijagnostičara koji će, po određenoj ceni, detaljno proveriti automobil - kočnice, amortizere, koroziju...

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dragan

    29. septembar 2021 | 10:53

    Kod nas ne vredi ni ici u servis na proveru predjenih km,sve je to podmiceno.Ako vozite Nemacki auto,jedino ovlasceni servisi u Nemackoj vam mogu dati tacnu kilometrazu.

  • нс

    29. septembar 2021 | 21:36

    Пријатељ ради као комерцијалиста,дневно прелази 300-440 км.Просек по годинама му је 85000-95000 км! Шкода.

  • Činjenica

    29. septembar 2021 | 11:15

    EU regulativa nalaže da sva vozila moraju izaći iz iste dok ne predju 200.000km ili se plaćaju stravični penali. Zbog toga svi žure da se brže bolje oslobode vozila za bagatelu sa kilometražom 150.000-170.000km, zato su na placevima vozila sa tom kilometražom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA