Kako da zaštite svoj automobil od manjih ogrebotina?
Ogrebotine i manja oštećenja farbe svakodnevna su pojava kod većine automobila. Bilo da ste se zatekli na parkingu, ili kao aktivan učesnik u saobraćaju, oštećenja automobila deluju kao neminovnost.
Danas na tržištu postoje sredstva za zaštitu vašeg četvorotočkaša od manjih ogrebotina. Ukoliko želite da zaštitite određene materijale u raznim ekstremnim uslovima, to ćete moći da postignete zahvaljujući nanotehnologiji.
U proizvodima koji se koriste kod nano zaštite postoji visoka koncentracija nano čestica silicijum dioksida. Nano keramički premaz radi na molekularnom nivou i transformise tretiranu površinu.
Premaz sadrzi Nano keramičke čestice silicijum-doksida (SiO2) koje posle aplikacije na površini stvaraju zaštitni sloj veće tvrdoće od samog laka.
Karakteristike:
smanjena mogućnost grebanja laka za 50 odsto, otpornost na vatru, kiseline, soli i sve vremenske uticaje, daje visoki reflektujući sjaj tretiranoj površini, velika hidrofobnost i pod uglom od 110 stepeni voda i prljavština ce skliznuti, olakšano pranje, kapljice vode neće stvarati fleke na tretiranoj površini, insekti i ptičija kiselina neće oštetiti lak. Može da se primenjuje i na mat boji.
Ako ipak dođe do manjih ogrebotina postoji nekoliko rešenja, savetuje Silux. Ali prvo moramo znati da ogrebotine mogu biti plitke i duboke, pa ćete se u skladu sa tim i ophoditi prema njima. Takođe, ogrebotine od noža su pliće i prave, dok su one od ključa krive i reckaste jer su načinjene tupim predmetom - shodno tome budite svesni mogućnosti da ćete dodatno okrnjiti farbu ako ne budete pazili. Pravilo je - ukoliko se vidi metal, ogrebotina je ozbiljna i videće se i nakon laganog "retuširanja".
Najpre pokušajte da ogrebotinu uklonite acetonom ili razređivačem koji ste sipali na meku krpu. Ukoliko je i dalje tu, reč je dubljoj ogrebotini kojoj ćete morati više da se posvetite.
Za početak operite sporni deo automobila vodom i sapunom i ostavite da se dobro osuši. Tankom četkicom ili čak čačkalicom za zube (koja je preciznija od četkice) nanesite farbu precizno na linije. Ostavite da se suši oko dva sata, a zatim ispolirajte. Za poliranje možete koristiti polir pastu koju ćete naneti sunđerom, lagano kružnim pokretima. Kada se pasta osuši, odnosno pobeli, kružnim pokretima, isključivo pamučnom krpom uklanite polir pastu sa automobila.
Sledeći način je korišćenje metode mokrog šmirglanja. Ako je u pitanju dubok rez, biće vam potrebna i pasta za popunjavanje ogrebotina koja se može kupiti u većini auto-moto radnji.
Jasno je da farbanje dobrog dela površine automobila zbog par rupica ili ogrebotina ne dolazi u obzir, pa onda izbor pada na tzv. korektivne boje. Najčešće se radi o klasičnoj farbi (koja često dolazi u vidu markera ili kreme), a za veća oštećenja koristi se sprej.
Uglavnom se nanošenje boje radi polako i u manjoj meri, jer u suprotnom može doći do nagomilavanja farbe pa time pravite dodatni problem umesto što rešavate postojeći. Važno je da deo na koji želite naneti boju bude čist i suv, kako bi boja mogla lepo da "legne". Nakon nanošenja boje potrebno je automobil izložiti sunčevoj svetlosti kako bi se boja osušila i problem konačno rešio.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stojko
Nikako. Mene su jedno 3 ili 4 puta do sad cukali na parkingu. Parkiram auto, odem na posao, i dok krenem kuci ocesali mi blatobran ili polomili branik.
Podelite komentar