Poplavio vam sinoć automobil? Bez panike, problem je rešiv, ovo su koraci koje treba da uradite
Postoji mnogo koraka koje treba učiniti, a najbolje je da posao prepustite majstoru
Tokom prethodnom dana, posle velike količin kiše ali i poplava u Beogradu, i celoj Srbiji, mnogi automobili završili su potpuno ili dopola u vodi. Prava noćna mora za njihove vlasnike koji su ih ostavili na parkinzima. Ali, bez panike. Važno je da uradite nekoliko stvari za koje će vam, ipak, trebati majstor kako biste popravili štetu. Nikako ne zaboravite i da potpuno dezinfikujete automobil.
Najpre je potrebno da se iz automobila, tačnije motora i menjača istpusti sve ulje, jer ono više nije upotrebljivo pošto se pomešalo sa vodom.
Ono što bi takođe trebalo baciti su i filteri za vazduh i ulje.
Majstor bi, dalje, morao da izvadi svećice ili dizne, pa da pokuša da uz prazan hod izbaci vodu koja je dospela u motor. Nažalost, najvažniji deo automobila nije hermetički zatovren, ali vodu je moguće izbaciti. Posle ovog koraka u motor i menjač nasipa se ulje.
I tu nije kraj. Važno je skinuti karburator i rezervoar, kako bi se dobro očistili.
Cevi koje dovode gorivo do motora izduvavaju se vazduhom iz njih se izbacuje sva voda.
Posle ovog koraka delovi se ponovo sklapaju, sipa se novo gorivo, ali automobil još nije spreman za vožnju.
Ako je automobil benzinac, važno je osušiti kablove za svećice i sipati manju količinu ulja na mesto gde su bile svećice, pa zaverglati motor da bi se podmazali cilindri. Tek potom svećice se vraćaju na svoje mesto.
Konačno, možete da startujete motor i uverite se da je sve rešeno, bar što se tiče pogonskog dela vašeg automobila.
Što se tiče elektronike, nju bi takođe trebalo da osušite. Sve delove trebalo bi izvaditi, osušati, isprskari sprejom i tek onda ih ponovo povezati.
Važno je proveriti i da li je voda prodrla u farove i stop svetla i po potrebi ih izvaditi i osušiti.
Možda najvažnija stvar za putnike i zdravlje jeste da se automobil detaljno opere i dezinfikuje, iznutra i spolja.
U slučaju da planirate da nadoknadite štetu preko osiguranja, ne dirajte ništa na vozilu, pre nego što dobijete instrukcije osiguravajuće kuće.
VIDEO: Anu Mihajlovski zatekao potop dok je bila u autu, evo kako je prošla
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🔴🔵⚪
2014.u Obrenovcu mi auto bio poplavljen, rađen kompletno, uloženo 900 evra ali na kraju uzalud! Iz iskustva, ne može to više nikada da bude auto kao pre!
Podelite komentar
Aca
Sve ovo je mozda vazilo za aitomobile proizvedene u proslom veku. Istina je da se automobilima cija cena nije preko 7-8 hiljada eura NE isplati popravka. Osim u tekstu nabrojanih stvari potrebno je zameniti kompletnu elektroniku, abs, bsi, klimatizacija, enterijer, ... Sve u svemu sizifov posao sa vrlo neizglednim epilogom.
Podelite komentar
Djole
Taman sam kupio svoj prvi auto, stedeo godinama, uzeo auto od 3500e... I posle 2 meseca evo sta se desi.. Radio ko konjina...sad mogu samo na otpad da ga posaljem, sve je crklo, popravka minimum 1000e...o zivote... Sad nemam ni za juga...
Podelite komentar