Ukoliko svako jutro jedete tost za doručak, možete povećati rizik da obolite od smrtonosne bolesti

Vreme čitanja: oko 1 min.

Pečenje skrobne hrane na visokim temperaturama proizvodi toksična jedinjenja koja oštećuju DNK

Foto: Pixabay

Uz zabrinjavajuću statistiku obolelih od raka, od vitalnog je značaja da učinimo sve što možemo da se zaštitimo od ove smrtonosne bolesti. Dok genetika čini procenat rizika od razvoja raka i drugih ozbiljnih bolesti, naš izbor načina života takođe može imati ogroman uticaj ne samo na smanjenje rizika već i na to kako se naša tela bore ako se razbolimo.

Onkolozi su otkrili da jedna navika koju činite predstavlja ogroman rizik po zdravlje.

Profesor Robert Tomas otkrio je da postoje jednostavne promene koje možemo da napravimo i upozorio na navike za koje možda nismo svesni da bi mogle da oštete naše zdravlje na veoma ozbiljan način, a jedna od njih je jedenje zagorelog tosta. Osim što je prilično neukusan, može povećati rizik od raka.

- To je zato što pečenje skrobne ili slatke hrane (kao što je hleb) na visokim temperaturama proizvodi toksična jedinjenja koja se zovu akrilamidi i koja mogu da oštete vaš DNK i da nametnu veliki pritisak na imuni sistem tokom vremena. I, po pravilu, što su tamnije braon boje, to više akrilamida sadrže - navodi Tomas.

Iz tog razloga, on je upozorio da ne jedemo puno hrane sa roštilja ili pečene skrobne hrane jer bi vremenom njihov uticaj mogao biti veoma opasan. Čak i ako ne jedete zagoreni tost, možda svako jutro konzumirate tost sa džemom, i to bi trebalo da prestane.

Šećer je direktno povezan sa povećanjem rizika od raka, pa on predlaže da se slatki preliv zameni avokadom, jer je pun zdravih masti i takođe zasitan. Još jedan jednostavan, ali važan savet koji je podelio je da se pobrinete da perete zube svake noći. Rekao je da je preko 60 studija širom sveta povezalo lošu higijenu zuba sa rakom usta i grla, prenosi "Mirror".

(Telegraf.rs)