Na poslu je udahnula prašinu, a sada ima nepovratno oštećenje pluća: I najmanja prehlada po nju je kobna
Uprkos tome što je Džoana bila prekrivena prašinom na kraju svake smene i što bi je uvek imala i po usnama, nije znala da to predstavlja rizik
Kada je Džoana Meknil dolazila sa posla, primetila je uobičajenu pojavu.
- Sećam se da sam osetila prašinu na usnama i bila je svuda po mojoj odeći. Ali nisam znala da bi to moglo da bude loše - kaže žena iz Melburna za "7Life".
Džoana, koja sada ima 36 godina, imala je 20 godina i radila je kao administrator u demontažnoj zgradi udaljenoj samo 90 metara od kamenoloma. Prašina koja se slegla na njenu odeću i njene usne bila je silicijum, što će se ispostaviti kao jako loše šest godina kasnije, kada baš taj podatak bude igrao glavnu ulogu u postavljanju dijagnoze.
Džoana je dobila silikozu, iscrpljujuću i potencijalno fatalnu bolest pluća uzrokovanu udisanjem silikatne prašine.
- Nisam imala pojma šta je to, morala sam da guglam - kaže Džoana o svojoj dijagnozi koja joj je promenila život.
To joj je stvorilo ožiljke na plućima, a lekari su je upozorili da u tom trenutku čak i prehlada može biti smrtonosna.
Ona sada naziva silikatnu prašinu "savremenim azbestom", pozivajući one na vlasti da zaštite radnu snagu koja iz dana u dan udiše smrtonosnu prašinu. Dok je radila u kamenolomu, budila bi se u 3:30 ujutro da bi bila na poslu već u pet. Podojila bi svoje najmlađe pre nego što bi istrčala kroz vrata.
Ironično, aspekti Džoanin posao podrazumevao je bezbednosne procedure i obuku. Naručivala bi opremu za ličnu zaštitnu osoblja i obezbeđivala da zaposleni popune bezbednosne module na mreži.
Uprkos tome što je Džoana bila prekrivena prašinom na kraju svake smene i što bi je uvek imala i po usnama, nije znala da to predstavlja rizik. Džoana se upravo vratila sa porodiljskog odsustva nakon što je dobila drugo dete kada je imala rutinski lekarski pregled, 2019. godine.
- Imala sam šestomesečnu bebu u to vreme. Bila sam neispavana i mislim da nisam razumela šta mi je doktor pričao.
Majka dvoje dece je priznala da u početku nije shvatila zašto je, nakon rutinskog ispita, morala da se podvrgne opsežnijim testovima. Imala je rendgenske snimke i CT skeniranje, pa čak i biopsiju pluća. Tek kada ju je njen doktor nazvao da sa njom podeli "dobre vesti", otkrila je ozbiljnost svog stanja.
- Rekao mi je da nije rak. Bila sam šokirana. Rekla sam: "Šta, tražio si rak?".
Tada je saznala da ima teške ožiljke na plućima, što je dovelo do dijagnoze silikoze.
Često se silikoza pogoršava tokom godina, izazivajući simptome kratkog daha, bolova u grudima, umora i kašlja. Uzrokovana je udisanjem silikatne prašine. Prašina, nastala prilikom rudarenja ili sečenja kamena, uzrokuje nepovratno oštećenje pluća. Džoana ne zna da li će joj u budućnosti trebati transplantacija pluća ili će biti priključena na rezervoar za kiseonik.
Otkako joj je otkrivena bolest pre četiri godine, ne može da izbroji koliko je puta bila hospitalizovana. A u novembru 2022. provela je više od nedelju dana u bolnici nakon što se prehladila.
- Užasava me da uđem u javni prevoz. Imam prečišćivače vazduha kod kuće, i ako neko kašlje u javnosti, zaista sam pod stresom.
Džoana sada provodi dane boreći se za sigurnost silicijumske prašine, koristeći svoju priču da pokuša da agituje za promene.
(Telegraf.rs)