Opasnosti spavanja sa mačkom u krevetu: Evo na šta upozoravaju stručnjaci

Vreme čitanja: oko 3 min.

Da li je to dobra ideja?

Foto: Pexels/cottonbro studio

Prema podacima koje je prikupio Centar za medicinu spavanja Klinike Mejo u Arizoni - više od polovine vlasnika kućnih ljubimaca, uglavnom vlasnika mačaka ili pasa, dozvoljavaju svojim ljubimcima da spavaju u njihovim spavaćim sobama.

Ali da li je to dobra ideja?

Dobro je poznato da kućni ljubimci mogu da pomognu kod niza mentalnih i fizičkih zdravstvenih problema tako što smanjuju stres i podstiču zdrave navike. Studija Instituta za istraživanje ljudskih veza (HABRI) pokazala je da životinje mogu da pomognu ljudima koji imaju probleme sa mentalnim zdravljem da se osećaju sigurnije.

No, uprkos njihovom pozitivnom uticaju na naš svakodnevni život, ako imate problema sa spavanjem ili imate posebno aktivnu mačku, njihovo prisustvo u vašoj spavaćoj sobi preko noći može da ima negativan uticaj na vaše zdravlje.

- Volim da spavam sa svojim mačkama, ali to nije uvek najbolje za moj noćni san - i sama ističe veterinarka dr Amber Karter za "Newsweek" i dodaje: - Glavni razlog da ne isterate svog ljubimca noću iz kreveta je očigledno - sreća. Pokazalo se da provođenje vremena sa njima smanjuje osećaj nivoa kortizola. I druge studije su otkrile da životinje mogu da smanje osećaj usamljenost, da povećaju osećaj društvene podrške i da poboljšaju vaše raspoloženje.

Neke studije sugerišu i da prekomerno izlaganje mačkama, posebno od malih nogu, može da pomogne u smanjenju rizika od razvoja astme.

Foto: Shutterstock/varavin88

Studija objavljena u The Journal of Allergy and Clinical Immunology 2017. godine pronašla je dokaze koji sugerišu da interakcija sa mačkama doprinosi apsorpciji sijalične kiseline kod deteta, koja se prirodno ne javlja u ljudskom telu, ali za koju studije pokazuju da može da reguliše inflamatorne reakcije.

Međutim, ako već patite od astme a imate mačku, povećan broj dlaka na vašem jastuku može da pogorša simptome.

Kako ističe Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), nisu ni svaka mačka ni svaki čovek dobra kombinacija da budu partneri za spavanje i postoji nekoliko faktora koji mogu da utiču na vaš san, a samim tim i na zdravlje.

- Odrasloj osobi između 18 i 60 godina potrebno je sedam ili više sati sna po noći. Iako je količina sna koju dobijate svaki dan važna, drugi aspekti vašeg sna takođe doprinose vašem zdravlju i blagostanju - navodi se iz CDC i dodaju: - Dobar kvalitet sna je takođe od suštinskog značaja. Znaci lošeg kvaliteta sna uključuju da se ne osećate odmorno čak i nakon što ste dovoljno spavali, da se više puta budite tokom noći i da imate simptome poremećaja spavanja kao što su hrkanje ili zadržavanje vazduha.

Dok su neke studije pokazale da mačke mogu da smanje rizik od srčanog udara - uključujući 10-godišnju studiju Instituta za moždani udar Univerziteta Minesote u Mineapolisu u kojoj je učestvovalo 4.000 Amerikanaca koja je otkrila da vlasnici mačaka imaju 30 odsto manji rizik od smrti od srčanog udara u poređenju sa vlasnicima mačaka – nedostatak sna takođe povećava rizik.

Foto: Pexels/Alana Sousa

- Odrasli koji spavaju manje od sedam sati svake noći verovatnije će reći da su imali zdravstvene probleme, uključujući srčani udar, astmu i depresiju. Neki od ovih zdravstvenih problema povećavaju rizik od srčanih bolesti, srčanog udara i moždanog udara - ističe se u CDC.

Kako mačke nemaju linearne obrasce spavanja, one mogu da budu uzrok vašeg poremećaja sna.

- Mogu da vas probude u razno doba u toku noći stavljajući vam šapicu na licu ili kad se zaigraju sa vašim stopalima. Mogu da ližu ili žvaču vašu kosu kako bi privukli vašu pažnju - objašnjava veterinarka.

Mačke mogu čak i da predstavljaju blagu pretnju po vašu bezbednost.

- Ako vaša mačka čvrsto spava, a vi je slučajno prevrnete ili je preplašite, mogla bi se iznenada da se probudi i da vas napadne - ne iz agresije, već samo kao normalan odgovor odbrane - naglašava Karterova.

Čak i njihova toplota može da utiče na vaš san. Iako je lepo imati toplu mačku u krevetu, njihova prosečna telesna temperatura je viša od one koju čovek ima u toku sna.

- Ljudi koji se lako zagreju noću mogu da postanu previše topli kada mačka spava pored njih. One su poput malih boca tople vode, a malo povećanje telesne temperature može nekima da oteža spavanje - ističe veterinarka.

(Telegraf.rs)