Da li treba da spavate u hladnijoj ili u toplijoj sobi?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Sobna temperatura igra važnu ulogu u procesu odmora našeg tela, a evo kako mu u tome svesno možete pomoći

Foto: Shutterstock

Ukoliko imate nemirne snove ili periodična buđenja, jedan od razloga za to može biti i temperatura prostorije u kojoj spavate.

Veliki broj ljudi preferira da toplota buda dovoljna da mogu da spavaju u šortsu ili nečemu laganom. Da li je zaista to najbolje za naše telo i kvalitetan san? 

Kada ležite u krevetu pokušavajući da zaspite, vaša telesna temperatura se smanjuje da bi proces spavanja mogao da počne.

Uglavnom, preporučena temperatura, koja "izvlači" najbolje iz vašeg sna, jeste između 15 i 20 stepeni. Dakle, korisnije i bolje po vaše telo je da spavate u hladnijoj prostoriji, navodi "Drmayankshukla.com".

Temperatura iznad 23 stepena može vam smetati i remetiti san.

U jednom danu, u čitavom periodu od 24 sata, naše telesne temperature prirodno dostižu vrhunac i pad. Naša unutrašnja temperatura obično je najviša u ranim popodnevnim satima, a najniža oko pet ujutru. Kada zaspimo, naša tela se prirodno hlade, stoga im treba pomoći da brže dođu do te niže temperature, koja podstiče dublji san.

Kod prosečnih i zdravih odraslih osoba, snižavanje temperature u telu priziva osećaj umora. Zato, morate poslušati svoje telo kada vam šalje jasne signale da je vreme za spavanje.

(Telegraf.rs)