Koja je razlika između noćnog terora, noćnih mora i napada panike? Iako liče, sva tri su priča su za sebe
Noćni terori, noćne more i nokturalni napadi panike imaju vrlo slične simptome ali se veoma razlikuju; jedno je poremećaj spavanja, drugo psihološki problem, a treće samo ružan san
Svi smo makar jednom doživeli taj stravičan osećaj: budimo se iz sna usred noći, srce nam lupa, konfuzni smo, ubrzano dišemo... Ovi simptomi su uglavnom posledica košmara, ali mogu oslikavati i nešto malo ozbiljnije.
Šta je to što spaja, a šta razdvaja noćne more, noćni teror i noćne napade panike?
Noćni teror
Noćni teror je poremećaj spavanja u kom se osoba brzo budi iz sna u prestravljenom stanju. Uzrok je nepoznat, ali noćne strahove često izaziva groznica, nedostatak sna ili periodi emocionalne napetosti i stresa.
Noćni strahovi su poput noćnih mora, osim što se noćne more obično javljaju tokom sna sa brzim pokretima očiju (REM) i najčešće rano ujutro, dok se noćni strahovi obično dešavaju u prvoj polovini noći, prenosi "Hopkinsmedicine".
Noćni terori mogu biti pomešani sa nokturalnim napadima panike, a nekad čak i sa epi-napadima. Iako su karakteristični za malu decu, osobe sa posttraumatskim poremećajem često imaju noćne terore.
Simptomi noćnog terora:
- Iznenadno buđenje iz sna
- Stalni strah ili teror koji se javlja noću
- Vrištanje
- Znojenje
- Konfuzija
- Brzi otkucaji srca
- Gubitak sećanja na epizodu terora
- Nemogućnost potpunog razbuđivanja
- Teško umirivanje
Noćne more
Noćne more, u narodu poznatiji kao košmari, ružni su snovi koji nam ostavljaju gorak ukus u ustima. Oni su uglavnom posledica podsvesti - nečeg što nas muči na javi, ružnog događaja kom smo svedočili ili strašnog filma koji smo odgledali.
One mogu da se manifestuju tahikardijom i preznojavanjem, ali simptomi brzo nestanu, za razliku od noćnih terora koji mogu da ostave osobu u teškom mentalnom i fizičkom stanju po par sati.
Noćni napadi panike
Noćni napadi panike podrazumevaju jasno buđenje. Nasuprot tome, neko ko doživljava noćni teror nije potpuno budan ili svestan, već vrišti, konfuzan je i deluje veoma uplašeno.
Nakon buđenja, tokom noćnih napada panike, ljudi se obično sećaju svega. Sa noćnim strahovima, međutim, obično nema sećanja na epizodu, pogotovo ujutro.
I noćni terori i noćni napadi panike izazivaju fizičke manifestacije kao što su lupanje srca, znojenje ili ubrzano disanje. Međutim osoba koja doživljava noćni teror može uznemireno da mlati rukama i nogama ili da skoči iz kreveta, dok ta vrsta kretanja nije karakteristična za napade panike, prenosi "Sleepfoundation".
Simptomi noćnih napada panike:
- Strah od ludila ili gubitka kontrole
- Osećaj da je smrt neminovna
- Depersonalizacija (osećaj da tvoje telo nije tvoje)
- Ubrzani puls
- Drhtanje
- Znojenje
- Kratak dah
- Mučnina ili uznemireni stomak
- Vrtoglavica
- Osećaj gušenja
- Tople i hladno senzacije
- Peckanje ili utrnulost
- Bol u grudima
Uzroci napada panike tokom sna su anksiozni poremećaj, posttraumatski poremećaj, opstruktivna apneja, astma, aritmije i zloupotreba alkohola i opijata.
(Telegraf.rs)