Postpartalna psihoza opasna je i za mamu i za bebu: Simptomi koji zahtevaju hitnu lekarsku pomoć

Vreme čitanja: oko 2 min.

Stručnjak objašnjava šta uzrokuje postporođajnu psihozu i na koje znakove treba obratiti pažnju

Foto: Shutterstock

U Njujorku se tokom vikenda odigrao stravičan zločin u kom je žena, poznati onkolog, upucala svoju četvoromesečnu bebu i potom izvršila samoubistvo, najverovatnije usled posledica postpartalne psihoze.

Postpartalna psihoza, koja je izuzetno retko stanje mentalnog zdravlja, smatra se hitnim psihijatrijskim stanjem jer povećava rizik od samoubistva i čedomorstva.

Ali šta uzrokuje postporođajnu psihozu i na koje znakove treba obratiti pažnju? Evo šta, prema Yahoo Life treba da znate.

Koji su znaci postpartalne psihoze?

Iako je normalno da nove mame doživljavaju tugu i anksioznost nakon porođaja, postporođajna psihoza se značajno razlikuje od postporođajnog bluza, koji je uobičajen i pogađa oko 80 procenata novopečenih roditelja, i teži je od postporođajne depresije.

Simptomi mogu da uključe promene raspoloženja, brze promene raspoloženja između manije i depresije, neorganizovane misli i ponašanje, probleme sa spavanjem, jaku uznemirenost, misli o samopovređivanju ili povredi bebe, zablude i halucinacije - objasnila je stručnjak za žensko zdravlje dr Dženifer Vajder.

- Opasno je, jer su simptomi ozbiljni i pogoršavaju se u kratkom vremenskom periodu. Ako se brzo ne dijagnostikuje i ne leči, nove mame sa postporođajnom psihozom mogu da naškode sebi ili drugima.

Foto: Shutterstock

Iako žene mogu da razviju postporođajnu psihozu bilo kad u roku od nekoliko sati do nedelja nakon porođaja, simptomi se obično razvijaju između tri do 10 dana nakon porođaja, kako objašnjava dr Ariadna Forej, specijalista za postporođajnu psihijatriju Jel Medicine. Međutim, "Postpartum Support International" ističe da se može pojaviti bilo kada tokom prve godine.

Šta uzrokuje postporođajnu psihozu? Ko je najviše ugrožen?

Postoji nekoliko faktora koji mogu da doprinesu postporođajnoj psihozi, koja pogađa jednu do dve od 1.000 žena nakon porođaja.

Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, „postoje fizičke i hormonalne promene, nedostatak sna i iscrpljenost, i početak nove uloge i posvećenosti u brizi o novorođenčetu, što je i fizički i emocionalno izazovno."

Postpartalna psihoza može da se desi svakome. Međutim, postoje i drugi faktori koji ljude izlažu većem riziku. Prema Klivlendskoj klinici, oko jedne trećine onih koji razviju postporođajnu psihozu ranije su imali dijagnostikovano stanje mentalnog zdravlja, kao što je bipolarni poremećaj. Dijagnoza velikog depresivnog poremećaja i stanja spektra šizofrenije takođe mogu da povećaju rizik, zajedno sa porodičnom anamnezom postpartalne psihoze.

Poremećaj je takođe češći kod žena koje su nedavno rodile svoje prvo dete.

Kako se leči?

Postpartalna psihoza je stanje koje može da se lečiti.

- Većina ljudi sa postporođajnom psihozom se potpuno oporavlja uz odgovarajući tretman - ističe je Forejova i dodaje:

- To obično znači stacionarnu negu sa obučenim medicinskim radnicima i lekovima.

Lekari, stoga, apeluju da ako vi ili neko koga poznajete pokazuje znake postporođajne psihoze, odmah potražite pomoć.

- Potražite hitnu medicinsku pomoć kod zdravstvenog radnika koji razume probleme mentalnog zdravlja, posebno u periodu posle porođaja - podvlači Vajder.

(Telegraf.rs)