"Školovani sam kuvar, a zaboravila sam kako se pravi torta": Džulijet je zbog rupe u pamćenju prošla agoniju
Posle teških trenutaka u životu, ova žena je dobila disocijativnu amneziju
Džulijet Oven Nutal (48) je školovani kuvar i bivši dekorater torti. Radila je to iz dana u dan, ali više ne radi, jer je zaboravila kako se pravi torta.
- Znam da zvuči čudno, ali posle traume u poslednjih nekoliko meseci, kao da odjednom više nisam imala pristup nijednom od znanja koje sam stekla tokom godina - rekla je Džulijet, piše "The Guardian".
Pomislila je da živi život iz snova: sa suprugom je odlučila da se preseli na Kostariku kako bi uzgajali konje na nekoj od najlepših plaža sveta, ali se to ispostavilo kao prevara.
To ih je koštalo lagodnog života, pa su bili primorani da žive u malom šatoru na plaži, što je dovelo do toga da se njen mozak "isprazni".
- Postoje samo određeni delovi kojih se sećam. Kad smo saznali da smo izgubili sve, sećam se da sam počela da se osećam ozbiljno fizički bolesno - opisuje Džulijet.
Ona opisuje određene periode kao „prazne“, obeležene zaboravom i akutnim gubitkom osnovnih veština - kao što je, na primer, pravljenje torti.
To što joj se desilo je jako retka pojava koja se javlja tokom perioda visokog emocionalnog stresa, traume i tuge. Neki ljudi to opisuju kao „maglu“, dok drugi navode da su delovi vremena odsečeni i izvučeni iz sećanja, ili da se pojavljuju kao fragmenti.
Jedan psihološki termin za ovo stanje je disocijativna amnezija - oblik gubitka pamćenja koji je teži od pukog zaborava i koji se ne može objasniti drugom medicinskom dijagnozom. Smatra se da je češći među ženama nego muškarcima i može trajati od nekoliko dana do meseci ili, u retkim slučajevima, godina.
- Deo mozga, odnosno hipokampus (glavni memorijski centar) i amigdala, takozvani emocionalni centar, u osnovi se gase zbog hemikalija, poput kortizola, koje se oslobađaju na mestu intenzivnog stresa. Ne ostavljate u potpunosti sećanje na ono što se dešava, a pošto su sećanja u suštini zaboravljena, kada stvari počnu da se vraćaju, izgledaju kao da su fragmentisane - kaže klinički psiholog Kloi Rouland.
Nakon što se Džulijet vratila u Veliku Britaniju 2015. godine, rečeno joj je da je dobila infekciju u materici i da verovatno nikada neće zatrudneti prirodnim putem. Bila je to poslednja kap koja je kod Džulijet, kako otkriva, izazvala "potpuni psihički i fizički slom".
- Sećam se da sam pomislila da moram da nađem put nazad ka sebi, ali nisam znala kako da to uradim. Kao da vaš mozak pokušava da se nosi sa toliko toga, pa se jednostavno isključi - prepričava agoniju kroz koju je prošla.
Ona i njen muž su počeli da praktikuju uobičajene stvari - pečenje, kuvanje i učenje. Džulijen je odlazila na terapiju i uradila, kako slikovito objašnjava, „užasno mnogo dubokih vežbi usmerenih ka unutra“. Uprkos prognozama da nikada neće moći da rodi bebu, pre tri godine je zatrudnela, i to prirodnim putem.
Sada radi kao praktikant za dobrobit plodnosti i piše o svom iskustvu, za koje kaže da pomaže da se otkriju sve informacije za koje je nekada smatrala da su izgubljene zauvek.
(Telegraf.rs)