Kako nastaje ćelavost kod muškaraca i da li je genetika jedini krivac?
Kolika je uloga genetike kod androgene alopecije?
Progresivan gubitak kose je izuzetno čest. Širom sveta, čak 85 odsto muškaraca i 40 odsto žena ima ovaj problem.
Najčešći tip gubitka kose kod muškaraca je androgena alopecija, kada se kosa najčešće proređuje na vrhu glave i sa strane.
Kako za Telegraf.rs kaže doktor Shadi Abunaseer, genetika ima veliku ulogu u tome da li ćete imati problem sa proređenom kosom ili ćelavošću.
- Gubitak kose uključuje progresivno simetrično stanjivanje kose, najizraženije na prednjoj, gornjoj i bočnoj strani vlasišta – objašnjava dr Abunaseer.
- Proređivanje linije kose u ovim zonama javlja se kod oba pola. Međutim, izražena recesija kose u ovoj zoni prvenstveno se primećuje kod muškaraca.
Najčešći oblik gubitka kose širom sveta je androgena alopecija koja je, veruje se, nasledno stanje.
- Iako postoji genetska predispozicija za ovaj oblik gubitka kose, muški polni hormon dihidrotestosteron (DHT) ima značajnu ulogu. Uz pomoć određenih enzima, stvara se iz testosterona, hormona zaslužnog za rast kose, i to kod muškaraca u testisima i prostati, a kod žena u jajnicima. DHT pokreće receptore da započnu minijaturizaciju folikula, a osetljivost tih receptora je genetska osobina. Kod androgene alopecije minijaturizacija folikula dlake dovodi do kraće faze rasta i na kraju do mekših, svetlijih dlačica koje nestaju – navodi dr Abunaseer.
Prema njegovim rečima, DHT je prisutan i kod muškaraca i kod žena, ali je nivo DHT prirodno viši kod muškaraca, usled čega su češće pogođeni gubitkom kose od žena.
- Androgena alopecija je spor proces i može trajati godinama. Ali, ukoliko se pacijent javi na vreme, ponekad je moguće obustaviti proces opadanja kose. U drugim slučajevima, neophodna je transplantacija – zaključuje dr Abunaseer.
(Telegraf.rs)