Koliko često bi trebalo da promenite četkicu za zube
To pre svega zavisi od vrste četkice za zube koju koristite
Zamena četkice za zube jedan je od najjednostavnijih zadataka koji mogu da se obave da bismo održali dobro zdravlje zuba, pa ipak, mnogi još to ne rade onoliko često koliko je potrebno.
Koliko često je mudro da se menja četkica, pre svega zavisi od vrste četkice za zube koju koristite. Ukoliko perete zube ručnom četkicom dva puta dnevno po dva minuta (kao što je preporučeno), skoro svaki stomatolog će vam reći da morate da je promenite na svaka maksimalno četiri meseca.
Glavu četkice za zube sa električnim pogonom potrebno je da zamenite nakon 12 nedelja jer električne četkice imaju mnogo kraće čekinje, koje se mnogo brže troše.
A ako baš ne možete da se setite kada ste poslednji put kupili četkicu za zube i da li je vreme da je zamenite, "How the Stuff Works" prenosi koji su to očigledni znaci koji ukazuju da je vreme za promenu.
Pregledajte čekinje i potražite znakove istrošenosti - od toga da li se ivice lome ili savijaju, njihovu simetriju i oblik. Neke četkice imaju i čekinje koje menjaju boju kako se troše, što je očigledan vizuelni signal da je vreme da se zamene.
Ako koristite četkicu za zube duže nego što je preporučeno, čekinje će početi da se habaju i neće biti tako efikasne u uklanjanju ostataka i plaka sa vaših zuba, čime se povećava rizik od karijesa i bolesti desni.
Kako da četkica za zube traje duže
Da bi četkica za zube duže ostala u dobrom stanju, uvek je isperite nakon pranja i uklonite ostatke paste i prljavštine sa zuba. Čuvajte je na mestu gde ne može da dodirne glavu druge četkice i tako međusobno šire klice.
Uvek je držite uspravno i pustite da se osuši na vazduhu. Nikada je ne stavljajte u zatvorenu posudu dok je mokra, jer to stvara idealno okruženje za razvoj bakterija i buđi.
Nikada ne delite svoju četkicu za zube, čak ni sa najbližima.
Studije sugerišu da četkice za zube mogu da sadrže bakterije - nekad čak i fekalne materije (zato uvek spuštajte dasku na WC-šolji kada povlačite vodu ako vam je četkica u blizini) - pa ako odlučite da očistite svoju, možete da je umočite u troprocentni hidrogen ili vodicu za ispiranje usta. Studija objavljena u "Journal of Dentistry" otkrila je da obe metode smanjuju opterećenje bakterijama za 85 procenata.
Takođe postoje i uređaji za dezinfekciju četkice za zube, ali obavezno potražite one koji su provereni i licencirani.
Kako se održava dobra oralna higijena
Ako koristite ručnu četkicu, razmislite o prelasku na verziju sa napajanjem. Dokazano je da električne četkice za zube bolje čiste zube i desni od ručnih, najviše zbog različitih pokreta koje imaju, a koje ne možete da postignete kada sa obično (npr. bočno, kontra oscilovanje, rotaciono oscilovanje, kružno...).
I naravno, redovno posećujte svog stomatologa radi pregleda i čišćenja. Verovatno ćete otići sa besplatnom četkicom za zube.
(Telegraf.rs)