Šansa za roditeljstvo nakon lečenja maligniteta: Zamrzavanje reproduktivnog materijala o trošku RFZO

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nacinalni dan borbe protiv raka dojke obeležava se 20. marta, a ovo je jako važna tema koja se tiče svih žena - očuvanje plodnosti i planiranje porodice nakon lečenja maligne bolesti

Foto: Pexels

Najučestaliji malignitet u reproduktivnom dobu žene je rak dojke, a sve više mladih u periodu od 20. do 30. godine suočava se sa malignim bolestima.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", rak dojke predstavlja vodeći maligni tumor kada je reč o obolevanju i umiranju žena u Srbiji, iako se pravovremenom dijagnostikom i adekvatnom terapijom može u potpunosti izlečiti.

Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", tokom jedne godine registrovano je 4.561 novoobolelih i, nažalost, 1.691 žena koja je izgubile bitku za život. Zbog toga je pravovremeni redovni pregled zaista važan za sve žene.

Povodom obeležavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, kompanija "Avon" je u saradnji sa "Fondom B92" i uz podršku Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje organizovala panel na temu "Podrška onkološkim pacijentkinjama na putu ka roditeljstvu".

Foto: Darko Radulović

Zamrzavanje jajnih ćelija i VTO o trošku RFZO

Očuvanje plodnosti i planiranje porodice nakon lečenja maligne bolesti je moguće i predstavlja realan cilj mladih žena sa dijagnostikovanim rakom dojke u ranom stadijumu.

Zato je Republički fond za zdravstveno osiguranje usvojio pravilnik kojim se obolelima od malignih bolesti omogućava zamrzavanje jajnih ćelija, spermatozoida i embriona pre početka lečenja, o trošku RFZO-a, što će početi da se primenjuje kada Ministarstvo zdravlja da saglasnost na pravilnik.

- Na ovom predlogu smo počeli da radimo još za vreme korone, ali je pandemija to nažalost usporila. Važno je napomenuti da ovo nije samo inicijativa za zamrzavanje genetskog materijala. Zaokružili smo ciklus i omogućili smo pacijentima koji uđu u ovaj proces da uđu i u proces vantelesne oplodnje o trošku države - izjavila je Ivana Đunisijević u ime RFZO-a.

Ova oduka je od krucijalnog značaja za sve žene koje se suočavaju sa karcinomom dojke. Ovakva bolest, kao i njeno lečenje, može dovesti do steriliteta, što stvara dodatan psihološki pritisak, posebno na žene koje se u trenutku otkrivanja bolesti još uvek nisu ostvarile kao majke. U takvoj situaciji žene vode dvostruku bitku - bitku za život i bitku za potomstvo.

Foto: Shutterstock

Preventivni pregledi od ključne važnosti

Kada žena navrši 40 godina života, odlazak na mamografiju je zlatni stanard u ranoj dijagnostici eventualnih promena unutar dojke.

- Mamografija je radiografski pregled tkiva dojke i predstavlja zlatni standard u dijagnostici raka dojke. Takođe, mamografija je pregled koji je način sekundarne prevenicije – ranog otkivanja ove bolesti u skrining programu. Primarno, u okviru skining programa mamografiju treba da uradi jednom tokom dve godine svaka žena životne dobi od 50 do 69 godina prema preporukama Međunarodne agenicije za kontrolu raka - rekla je prof. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut“.

Tradicionalno u okviru panela povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke, "Avon" je "Priznanje za životno delo" ove godine dodelio dr sc med Mirjani Branković - Magić, genetičarki, naučnoj savetnici i predsednici "Evropa Dona Srbija" organizacije.

Isticanjem roze vrpce, podršku obeležavanju Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke pružiće televizije i štampani mediji, a Avalski toranj i važni objekti u Novom Sadu biće osvetljeni roze bojom.

(Telegraf.rs)