8 znakova koji ukazuju na dehidraciju: Neke od njih pogrešno pripisujemo hladnom vremenu
U zimskim danima obično pijemo manju količinu vode nego leti, što može da dovede do dehidracije
Pravilno hidriranje je od velikog značaja za dobro zdravlje, jer bez vode ćelije ne mogu da funkcionišu.
Nažalost, mnogo je onih koji ne unose dovoljnu količinu tečnosti, što može da dovede do hronične dehidracije.
Dehidracija može negativno da utiče na mnoge aspekte zdravlja, a u nekim slučajevima čak i da bude opasna po život.
Kako prenosi newsbeast, postoji više znakova koji mogu da ukažu na dehidraciju. Ipak, oni nisu uvek isključivo u vezi sa smanjenim unosom tečnosti u organizam, već mogu da ukažu i na neka druga stanja. Zbog toga je važno da, ukoliko ih prepoznate, obavezno odete kod vašeg lekara koji će sprovesti dalje pretrage.
1. Umor
Ukoliko ste dehidrirani, možda ćete se osećati umornije nego obično. Razog tome je što dehidracija utiče na svaki aspekt zdravlja, uključujući cikluse spavanja i buđenja.
Dehidracija takođe može da utiče na pojačan osećaj umora tokom vežbanja.
2. Tamniji urin
Ukoliko ne unosite dovoljno tečnosti, urin će biti tamnije boje ili ćete ređe odlaziti u toalet. Tamnija boja urina može da ukaže na to da vaš organizam čuva više vode i ne ispušta je kroz mokrenje.
Idealna boja urina je svetložuta, poput boje svetle slame.
3. Suva koža, smanjena elastičnost kože i ispucale usne
Najčešći znaci dehidratacije su suva koža, ispucale usne i smanjena elastičnost kože.
Ali, ne zaboravite da suva koža i ispucale usne mogu da ukažu i na neke druge promene i stanja, kao i da se često javljaju tokom zime zbog boravka u prostorijama koje se greju ili zbog vetra koji isušuje kožu.
Zato, ukoliko unosite dovoljnu količinu tečnosti, a opet se susrećete sa navedenim promenama, obavezno konsultujte lekara.
4. Glavobolja
Česte glavobolje takođe mogu da budu inicirane dehidracijom. Pokušajte da pijete više obične vode u toku dana; ukoliko glavobolje ni tada ne prestanu, obavezno potražite savet lekara.
5. Vrtoglavica
Dehidracija može da izazove vrtoglavicu, posebno ako naglo ustanete iz kreveta.
Ortostatska hipotenzija je medicinski izraz za pad krvnog pritiska dok stojite, a dehidracija može da dovede upravo do ovakve vrste pada pritiska. Ovo je posebno uobičajeno kod starijih osoba koje su u većem riziku od razvoja dehidracije i pojave guste krvi.
6. Lupanje srca
Palpitacije, treperenje i nepravilan rad srca takođe mogu da budu uzrokovani manjim unosom tečnosti u organizam. Dehidracija može da utiče na srčanu funkciju, i to na više načina, uključujući negativan uticaj na zdravlje krvnih sudova i promenu regulacije krvnog pritiska.
7. Nizak krvni pritisak
Ovaj simptom se javlja samo u situacijama kada je osoba izrazito dehidrirana. Poznato je da dehidracija narušava funkciju krvnih sudova i regulaciju krvnog pritiska.
8. Slabija koncentracija i izmenjen mentalni status
Nedostatak tečnosti u organizmu može negativno da utiče na mozak i da smanji sposobnost koncentracije. Takođe, dehidracija može da bude štetna za kratkoročno pamćenje i raspoloženje.
Zato bi, ukoliko primećujete da se slabije fokusirate na svaodnevne zadatke i da ste neraspoložemni bez posebnog razloga, mogli da probate da unosite veću količinu obične vode tokom dana. Ako se ni posle nekoliko dana situacija ne promeni, obratite se lekaru.
(Telegraf.rs)