Studija upućuje da je unos prekomerne količine čaja povezan za Alchajmerovom bolešću: Evo o kojoj meri je reč
Genetski predviđeni unos čaja bio je povezan sa smanjenim volumenom sive materije u mozgu i desnim hipokampusom, što ukazuje da bi prekomerno pijenje čaja moglo dovesti do opadanja govorne sposobnosti i funkcija pamćenja
Alchajmerova bolest, najčešći uzrok demencije, je neurodegenerativni poremećaj povezan sa kognitivnim padom i progresivnim gubitkom pamćenja, koji kasnije uzrokuje jezičke nedostatke praćene poremećajima ponašanja. Opcije lečenja su veoma ograničene i mogu da obezbede samo srednje ili privremeno održavanje kognitivnih funkcija bez promene progresije bolesti.
Predlaže se da hrana, fizičke aktivnosti i drugi faktori rizika koji se mogu promeniti predstavljaju moćne intervencije ili strategije nege za ovu bolest.
Nova studija ima za cilj da istraži efekte genetski predviđenog unosa čaja (šolje čaja koje se konzumiraju dnevno) na Alchajmera, zapreminu mozga i bolest malih cerebralnih sudova (CSVD) koristeći metodu Mendelove randomizacije sa dva uzorka (MR).
Ova studija je otkrila potencijalnu uzročno-posledičnu vezu između dodatne šolje čaja i povećanog rizika od Alchajmera. Genetski predviđeni unos čaja bio je povezan sa smanjenim volumenom sive materije u mozgu i desnim hipokampusom, što ukazuje da bi prekomerno pijenje čaja moglo dovesti do opadanja govorne sposobnosti i funkcija pamćenja.
Analiza asocijacije je izvestila o nelinearnom odnosu između unosa čaja i Alchajmera, sugerišući da dnevna konzumacija pet do šest šoljica predstavlja najveću zaštitu i ukazuje na moguće povećane efekte rizika za dnevnu konzumaciju više od 13 šoljica čaja.
Slično tome, nedavna studija o takođe otkriva nelinearnu vezu između unosa čaja i rizika od demencije i sugeriše da dnevna konzumacija tri šoljice čaja predstavlja najjaču zaštitu. ž
(Telegraf.rs)