Srpska doktorka upozorava: Ovo su simptomi malih boginja, dete može dobiti teške komplikacije
Pitali smo pedijatra, između ostalog, ima li razlike kada oboli nevakcinisano dete koje ima manje od godinu dana od oboljevanja starijeg deteta
Male boginje ili morbili pojavile su se na teritoriji Srbije, tačnije u Smederevu, gde su potvrđena četiri slučaja.
Radi se o tri nevakcinisane osobe i jednoj osobi nepoznatog vakcinalnog statusa.
Direktorka Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović kaže da je naša referentna laboratorija u Torlaku potvrdila na uzorku uzetom od troje dece i jedne odrasle osobe iz Smedereva prisustvo morbila.
Kada govorimo o obuhvatu vakcinisane dece MMR vakcinom u Srbiji, ona je najniža u poslednjem periodu, a struka je i najavljivala da nam je epidemija na pragu.
Koliko je ova bolest opasna po nevakcinisanu decu i koji su simptomi koji prate male boginje za Telegraf je objasnila pedijatar Jelena Mitrović.
- Morbili su se očekivano ponovo pojavili u našoj zemlji kako je struka već i predvidela zbog osetno smanjenog obuhvata vakcinacijom od ove potencijalno vrlo teške bolesti. Od ove bolesti mogu oboleti nevakcinisana deca, ali i odrasli koji su nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani kao i imunosuprimirane osobe.
Simptomi na pocetku bolesti su, kako kaže naša sagovornica, nekarakteristični - curenje nosa, blago povišena temperatura, crvenilo očiju, ali kako bolest progredira, raste temperatura, pojavljuje se ospa, koja kreće od glave iza ušiju i spušta se niz telo.
Potencijalne komplikacije
- Ospa traje od četiri do sedam dana i najčešće je praćena malim belim mrljama u usnoj duplji. Sama bolest, i ako ne dođe do komplikacija, izuzetno je iscrpljujuća za dete i dovodi do potpune anergije organizma. Potencijalne komplikacije malih boginja su upale gornjih i donjih disajnih puteva, teške upale pluća, upale uha, a najteža komplikacija je upala mozga - upozorava doktorka Mitrović.
Zbog svega navedenog, ističe ona, svih ovih godina struka potencira značaj vakcinacije, ali zbog straha roditelja od autizma koji je razumljiv ali ne i medicinski opravdan, ponovo nam se pojavljuju slučajevi bolesti koja bi trebalo da je zahvaljujući vakcinaciji zaboravljena.
Mnogi roditelji se pitaju kada je sigurno da dete primi MMR vakcinu nakon ispijene doze antibiotika ili bilo koje vrste viroze?
- Ako je bila ozbiljnija infekcija u pitanju od koje je dete bilo bolesno, treba sačekati mesec dana do dobijanja MMR vakcine, ali će to uvek najbolje proceniti pedijatar.
Takođe, pitali smo pedijatra ima li razlike kada oboli nevakcinisano dete koje ima manje od godinu dana od obolevanja starijeg deteta?
- Deca ispod godinu dana jesu ranjivija kategorija i kod njih morbili mogu da imaju teški oblik, ali to što je nevakcinisano dete starije, ne znači da će klinička slika zbog toga biti lakša jer je ovo potencijalno teška bolest, te kao takva životno može da ugrozi i odraslu nevakcinisanu osobu - zaključila je dr Mitrović.
(Telegraf.rs)