Stručnjak za Telegraf otkriva koji su simptomi šarhala i kako se leči: "Ovo je ozbiljno oboljenje"
Ova bolest ima sezonski karakter i češće se javlja u prelaznim godišnjim dobima, na jesen i u proleće
Deca u beogradskim vrtićima ovih dana izostaju iz boravka zbog streptokokne infekcije, koja, između ostalog, može da izazove i šarlah. Kako za Telegraf.rs kažu u Gradskom zavodu za javno zdravlje, epidmeiolozi su na terenu nakon što su pristigle prijave.
Dodaju i da je od početka godine u beogradskim vrtićima bilo čak sedam epidemija šarlaha.
O tome koliko je ova bolest ozbiljna i kako je na vreme uočiti razgovarali smo sa dr sci. med. Dejanom Baskićem.
- Glavni simptom šarhala je sitan osip po koži, koji je praćen visokom temperaturom i gušoboljom. U osnovi šarhala je angina, odnosno streptokok koji luči toksin - započinje razgovor za Telegraf dr Dejan Baskić.
Prema doktorovim rečima, kod šarhala zapravo imamo lokalnu anginu, sa svim simptomima angine kao što su: otok krajnika, gušobolja, teško gutanje, visoka temperatura i sitan osip.
- Radi se o jednoj intoksikaciji, pošto toksin koji se luči u grlu deluje na čitav organizam. Ljudi bi trebalo da znaju da je šarlah jedno ozbiljno oboljenje. Šarlah se prenosi na isti način kao angina, odnosno resiratornim putem - kaže dr Baskić.
Kako kaže naš sagovornik, terapija za šarlah je isključivo antibiotska.
- Osoba koja ima šarlah ne može da pije terapiju tri dana, pet dana, nego obavezno 10 ili 14 dana. Obavezno treba da se uradi antibiogram, da osoba miruje i dosledno sledi upustva koja je dobila od svog doktora - zaključuje dr sci. med. Dejan Baskić.
(Telegraf.rs)