Vođenje dnevnika je odlično za vaše mentalno zdravlje: Uz ovaj trik će vam ići još lakše
Razmislite o konceptu audio-dnevnika
Ako vas privlači ideja da vodite dnevnik, i pokušavali ste, ali nikako da uspostavite rutinu pisanja, imamo odličan trik za vas.
Vođenje dnevnika je veoma dobro i pozitivno utiče na mentalno i emocionalno zdravlje. Postoje studije koje ukazuju na to da zapisivanje stresora pre odlaska u krevet može da vam pomogne da zaspite. Pored nje, studija JMIR Mental Health iz 2018. godine istakla je vezu između pozitivnog uticaja vođenja dnevnika i smanjenog mentalnog stresa.
Stoga, ako želite da se okušate, razmislite o konceptu audio-dnevnika. Ideja je jednostavna - snimate sebe na telefon, a vaši unosi ostaju ubeleženi u vašim glasovnim beleškama. To je nešto što svako može da uradi.
Kako prenosi autor teksta objavljenog u "Outside" Elen O' Brajen koja je isprobala ovu metodu, kaže da joj je prvi dan njenog celonedeljnog poduhvata da će voditi audio dnevnik - bio čudan.
- Šaputala sam misli u telefon, pazeći da ne ometam cimere. Tokom sesije, lutala sam nekoliko minuta, razmišljajući o svom komplikovanom životu zabavljanja i strepnji oko budućnosti. Nakon što nisam mogla više da smislim šta drugo da kažem – usledio je šok! – bacila sam pogled na ekran i shvatila da govorim već šest minuta i 34 sekunde. Osetila sam iznenađujuće olakšanje kada sam naglas imenovala svoje brige - napisala je.
Kako kaže terapeut Amber Benziger, dnevnik je ogroman alat za suočavanje sa anksioznošću. Ali, kao i autorka teksta, nisu svi njeni klijenti u stanju da stave olovku na papir. Zato kao alternativu, preporučuje audio-dnevnik:
- Ako uvek nosite telefon sa sobom, možete se odlučiti da ubeležite svoje misli bilo gde i bilo kada.
Možda ćete poželeti da se vratite na svoje audio-beleške, ali kako ističe stručnjak, mnogi ljudi ne žele da ih ponovo slušaju i to je u redu.- Trajno beleženje nije cilj. To je samo neka vrsta načina da to izvučete iz sebe i skinete sa grudi u tom trenutku - kaže ona.
(Telegraf.rs)