Sindrom suvog oka javlja se i kod dece: Oftalmolog otkriva kako vežba 20-20-20 može da pomogne

- S obzirom na to da manje trepćemo kad gledamo u ekran nego kad, na primer, čitamo novine ili knjigu, sindrom suvog oka može da se javi ako previše vremena provodimo ispred računara, mobilnog telefona ili tableta - kaže za Telegraf specijalista oftalmologije dr Milorad Ljutica

Foto: Shutterstock

Sve veći broj sati koje deca provode ispred ekrana doveo je do toga da čak i sasvim mala deca pate od sindroma suvog oka, piše "DailyMail".

Ovaj sindrom obično pogađa ljude starije od 50 godina, a ukoliko se ne leči, može da dovede do crvenila i bolova u očima, kao i do prevelike osetljivosti očiju, što povlači za sobom upotrebu veštačkih suza.

Oftalmolog Sara Farant kaže da su njeni pacijenti koji imaju hronični nedostatak vlage na površini oka sve češće deca koja pohađaju osnovnu školu. Ona smatra da je za pojavu sindroma suvog oka kod dece delimično zaslužno i vreme koje najmlađi provode ispred računara ili gledajući u ekran mobilnog telefona, jer gledanje u ekran dramatično smanjuje brzinu treptanja.

- Kad sam pre 15 godina otvorila kliniku, nije se pojavilo nijedno dete sa ovim sindromom, a u poslednjih pet-šest godina viđam sve više dece koja imaju suve oči. Moj najmlađi pacijent imao je svega šest godina - kaže dr Farant.

Kakva je situacija u Srbiji?

Dr Milorad Ljutica, specijalista oftalmologije, za Telegraf.rs kaže da smo zbog pandemije korona virusa i promene životnih navika u poslednje dve i po godine svi bili upućeni na to da veći deo vremena provodimo ispred ekrana. Tome su pogotovo bila izložena deca koja su pratila nastavu onlajn. On, međutim, kaže da sindrom suvog oka kod mališana u Srbiji, makar u njegovoj praksi, nije vidljiv.

- S obzirom na to da manje trepćemo kad gledamo u ekran nego kad, na primer, čitamo novine ili knjigu, sindrom suvog oka može da se javi ako previše vremena provodimo ispred računara, mobilnog telefona ili tableta - kaže dr Ljutica za Telegraf.rs.

- Ovaj sindrom karakteriše osećaj grebuckanja u oku, ponekad i crvenilo, kao i umor i iritacija. Prirodno se javlja kod osoba starijih od 50 godina, jer tada dolazi do hormonskih promena, a u tom životnom periodu menja se i kvalitet suza.

Foto:Shutterstock

Rešenje za sindrom suvog oka su, ističe naš sagovornik, takozvane veštačke suze.

- Najbolje bi bilo upotrebljavati veštačke suze bez konzervansa, jer konzervans vremenom može da napravi probleme na rožnjači - objašnjava dr Ljutica.

On ujedno predlaže i na koji način bismo mogli da preveniramo sindrom suvog oka, bez upotrebe veštačkih suza:

- Preporuke su da ne provodimo duže od dva sata dnevno gledajući u ekran, ali mnogi to ne mogu da sprovedu u delo, jer posao od njih zahteva da više sati provode za računarom. Zato je savet da primenite pravilo 20-20-20. Posle svakih 20 minuta gledanja u ekran sklonite pogled na 20 sekundi i gledate u daljinu 20 stopa, odnosno šest metara kako biste opet počeli da trepćete i podstakli vlaženje površine oka.

(Telegraf.rs)