Da li do 2030. možemo imati vakcinu protiv raka: Osnivači "Bionteka" optimistični
Od samog početka naš fokus je uvek bio na iskorišćavanju punog potencijala imunog sistema tela da uspešno pomogne u rešavanju raka i zaraznih bolesti - navodi se na veb-stranici kompanije
Svet bi mogao biti udaljen samo nekoliko godina od lansiranja vakcine protiv raka.
- Smatramo da je lek za rak i promena života pacijenata obolelih od raka nadohvat ruke - rekla je proferka Ozlem Tureci za BBC. Njen suprug, profesor Ugur Sahin, sa kojim je osnivala nemačku farmaceutsku kompaniju "Biontek", rekao je da misli da bi vakcine protiv raka mogle biti široko dostupne pre 2030. godine.
Supružnici su osnovali "Biontek" 2008. prvobitno da bi razvili i proizveli tretmane za individualizovanu imunoterapiju raka, koristeći tehnologiju mRNA. Ali kada se dogodila pandemija, prilagodili su ovu tehnologiju kako bi stvorili jednu od prvih i najefikasnijih vakcina protiv kovida-19.
Naučnici su decenijama radili na vakcini protiv raka. Jedan pristup počiva na tome da naučimo imuni sistem da prepozna i uništi ćelije raka. Druge vrste vakcina dizajnirane za lečenje ljudi koji već imaju rak, uključujući jednu vakcinu protiv raka koju je odobrila FDA za osobe sa uznapredovalim rakom prostate.
- Od samog početka, naš fokus je uvek bio na iskorišćavanju punog potencijala imunog sistema tela da uspešno pomogne u obolevanju od raka i zaraznih bolesti - navodi se na veb stranici kompanije.
U ovom nedavnom intervjuu, dva profesora su objasnila da bi njihovo iskustvo u razvoju vakcine protiv kovida moglo pomoći da se ubrza njihov rad na vakcini protiv raka jer je pokrenula mRNA tehnologiju u mejnstrim.
- Razvoj nekoliko kovid vakcina u rekordnom vremenu pokazao je mogućnosti tehnologije mRNA vakcine, koja bi jednog dana mogla da postane efikasan tretman za borbu protiv raka - rekao je dr Sem Godfri, rukovodilac istraživanja u istraživanju raka u Velikoj Britaniji.
- Kao što je nauka bila naš put za izlazak iz pandemije, nauka je naš put da pobedimo rak. Optimisti smo da ćemo u budućnosti videti mRNA tehnologiju i druge pristupe vakcinama koji će lekarima pružiti više mogućnosti lečenja kako bi pomogli u borbi protiv raka - dodao je Godfri.
Mnoge druge farmaceutske kompanije, uključujući proizvođača vakcina "Moderna", takođe rade na mRNA vakcinama za ciljanje specifičnih vrsta raka.
Ovaj pristup nije bez prepreka. Na primer, "Biontek" vakcina treba da bude prilagođena za svaku osobu. Međutim, preliminarna studija o raku pankreasa sugeriše da bi vakcina mogla pomoći u odlaganju ponovnog pojavljivanja raka, iako je potrebno više istraživanja.
- Svaki korak, svaki pacijent kojeg lečimo u našim ispitivanjima raka pomaže nam da saznamo više o tome protiv čega smo i kako da to rešimo - rekao je Tureci, pre nego što je dodao napomenu: - Uvek oklevamo da kažemo da ćemo imati lek za rak. Imamo niz otkrića i nastavićemo da radimo na njima.
(Telegraf.rs)