6 koraka uz pomoć kojih žene mogu da poboljšaju svoje zdravlje u bilo kojoj dobi
Promena načina života u bilo kom trenutku, bilo da ste u 20-im, 40-im ili 60-im, može da vam pomogne da izbegnete hronične bolesti i usporite proces starenja, iznutra i spolja
Zahvaljujući stalnom napretku medicine i relativno visokom životnom standardu, većina ljudi danas može da se raduje dobrom životu u kasnim 70-im ili ranim 80-im godinama. Ali, iako savremene žene možda uživaju u dužem životnom veku od naših majki, baka ili prabaka, duži život ne znači nužno i zdraviji. U stvari, upravo zato što možete očekivati da ćete živeti duže, trebalo bi da učinite sve što je u vašoj moći da budete što je moguće zdraviji.
Promena načina života u bilo kom trenutku, bilo da ste u 20-im, 40-im ili 60-im, sudeći prema "Princetone Woman's Health Care", može da vam pomogne da izbegnete hronične bolesti i usporite proces starenja, iznutra i spolja.
Budite češće fizički aktivni
Teško je preceniti važnost redovne fizičke aktivnosti. Generalno, žene koje vežbaju obično imaju bolji krvni pritisak i nivo holesterola, a takođe imaju manji rizik od razvoja ozbiljnih hroničnih bolesti kao što su bolesti srca, dijabetes i demencija. Kako se približavate menopauzi, fizička aktivnost pomaže u smanjenju ili ublažavanju dosadnih simptoma kao što su talasi vrućine, noćno znojenje i neraspoloženje.
Pronalaženje vremena za 30 do 60 minuta vežbanja umerenog intenziteta nekoliko dana u nedelji može da vam pomogne da bolje spavate, da imate više energije, kontrolišete nezdravu želju za hranom i održavate zdravu telesnu težinu.
Lakše je reći nego učiniti, zar ne? Na sreću, postoje laki i praktični načini da povećate nivo aktivnosti. Nabavka pokretne trake može da vas motiviše da povećate broj koraka na dnevnom nivou. Izazovite kolege da se takmičite ko će više koraka da napravi na nedeljnom niovu. Idite stepenicama što je češće moguće ili parkirajte automobil malo dalje od odredišta.
Šetnja je odličan način da se koncentrišete, dekompresujete ili uživate u slobodnom vremenu. Idite u ranojutarnju šetnju pre nego što krenete na posao ili odmah nakon što dođete kući.
Ako ste već aktivni, velike su šanse da možete pronaći načine da poboljšate svoju fitnes rutinu. Dobro zaokružen program vežbanja stavlja naglasak na snagu i izdržljivost koliko i na fleksibilnost, ravnotežu i mobilnost.
Neka spavanje bude vaš prioritet
Za mnoge žene zahtevi savremenog života sve više otežavaju dobar san. Ali upamtite, vaša lista obaveza nije ni približno toliko važna koliko zdravstvene beneficije koje kvalitetan san može da pruži.
Dobijanje količine sna koja vam je potrebna da biste se osećali odmorno i uravnoteženo može vam pomoći da ostanete produktivni, očuvate viši nivo rasuđivanja i održavate svoje emocije stabilnim. Takođe pomaže u zaštiti vašeg dugoročnog zdravlja.
Spavanje je važan faktor u svim fazama života. Regenerativno je i za um i za telo. Žene koje rutinski ne spavaju verovatnije će imati probleme sa kontrolom težine i probleme sa pamćenjem, plus povećan rizik od razvoja srčanih bolesti.
Počnite sa negovanjem boljih navika spavanja. Ne konzumirajte kofein posle 14 časova. Izbegavajte vreme ispred ekrana u roku od 30 minuta do polaska u krevet — stavite telefon na nečujni režim ili režim spavanja i isključite sve notifikacije.
Umesto da gledate TV ili koristite računar ili tablet, čitajte knjigu ili slušajte opuštajuću muziku. Možda će vam biti od pomoći da koristite meditativne prakse i duboko disanje da razbistrite svoj um ili pokušajte da vodite dnevnik pre spavanja da biste oslobodili sve misli koje vas opterećuju.
Zakažite godišnji pregled
Ako svog lekara posetite samo kada se ne osećate dobro, propuštate veliku šansu da sačuvate svoje dugoročno zdravlje. Ne možete se pobrinuti za osnovni zdravstveni problem ako ne znate za njega. Preventivna nega je kamen temeljac dobrog zdravlja, a to znači da nikada niste previše zauzeti da biste odvojili vreme za svoj godišnji zdravstveni pregled.
To je odlična prilika da proverite ozbiljne zdravstvene probleme koji obično ostaju neprimećeni, uključujući visok krvni pritisak i nezdrav nivo holesterola. Takođe je dobro vreme da procenite svoju potrebu za mamografom, Papa testom, HPV skriningom i skriningom na osteoporozu.
Prestanite da pušite
Pušenje je pogubna navika koja negativno utiče na svaki telesni sistem. Osim što povećava rizik od raznih vrsta raka, takođe povećava verovatnoću da ćete razviti osteoporozu, reumatoidni artritis, katarakte i bolesti desni.
Žene koje puše takođe imaju veću verovatnoću da prođu kroz menopauzu u ranijoj dobi od onih koje nisu pušači. Dobra vest je da prestanak pušenja, čak i ako ste već dostigli srednje godine, može dvostruko da smanji rizik od rane smrti.
Poboljšajte svoju ishranu
Obratite pažnju na ono što jedete. Zdrava ishrana ne znači dosadna ili blaga hrana. Naprotiv, to podrazumeva sveže i zabavne ukuse, šarene tanjire i potpuno novi svet sastojaka koje nikada ranije niste probali.
Pokušajte da jedete celu, svežu hranu što je češće moguće. Čak i kada vreme ne dozvoljava domaći obrok, pogledajte sastojke u pakovanoj hrani koju kupujete u prodavnici. Obratite posebnu pažnju na sadržaj šećera i ugljenih hidrata, posebno u hrani koja je označena kao „malo masna“.
Uzmite u obzir integralne ili vegetarijanske alternative koje su manje obrađene i hranljivije — faro, kinoa ili pirinač od karfiola su zdravije alternative belom pirinču i tradicionalnim testeninama, na primer. Dodajte bilje i začine da proširite ukuse i učinite zdrave obroke zanimljivijim.
Uključite u ishranu više namirnica bogatih vlaknima, što pomaže održavaju niže telesne težine i izbegavanju hroničnih bolesti.
Pobegnite od monotonije dnevne rutine
Kada vam se mnogo toga dešava u životu, čvrsta rutina može da vam pomogne da lakše prođete kroz dan. Ali kada vaša rutina počne da deluje kao kolotečina, možete izgubiti kontakt sami sa sobom.
Da biste stimulisali svoj um i vratili malo kreativne energije u svoj život, pokušajte da protresete stvari. Isključite telefon i dajte sebi 20 minuta svaki dan da se bavite nečim što volite. Bilo da odlučite da meditirate, izađete napolje u šetnju, slikate ili učite novi jezik, taj 20-minutni trenutak će osnažiti vaš um za ostatak dana.
(Telegraf.rs)