Ko je skloniji da pati od produženog kovida: Muškarci ili žene?
Faktori rizika za produženi kovid su godine, pol, prethodno mentalno i fizičko zdravlje, težina, astma...
Najnovija studija o produženom kovidu iz Australije pokazala je da su najviše pogođene žene u 40-im i 50-im godinama, prenosi "Bodyandsoul.com.au".
Istraživanje australijske postkovid klinike u Sidneju pokazalo je da su dve trećine lečenih pacijenata bile žene, od kojih je većina vodila aktivan život pre nego što se zarazila virusom.
Reč je o stanju koje izaziva korona virus, a dešava se nakon preležane infekcije. To je stanje sa teškim simptomima koji imaju dubok uticaj na živote pacijenata.
Istraživanje koje je nedavno objavljeno u časopisu "Nature Communications" otkrilo je da su godine (50-60), ženski pol, bela etnička pripadnost, loše opšte i mentalno zdravlje pre pandemije, težina i astma u uskoj vezi sa stanjem produženog kovida.
Istraživanje je obradilo više od sedam hiljada zdravstvenih anketa, kao i vipe od milion zdravstvenih kartona ljudi kojima je dijagnostikovan virus.
Šanse od razvoja dugotrajnog kovida bile su veće za 50 odsto za žene nego za muškarce.
Simptomi produženog kovida uključuju ekstremni umor, kašalj, nedostatak daha, probleme sa koncentracijom i pamćenjem. Dodatni simptomi mogu da budu lupanje srca, glavobolja i vrtoglavica.
(Telegraf.rs)