Rak dojke kod muškaraca jeste redak, ali ne i nemoguć: Ovo su simptomi i faktori rizika
Muškarci kojima je dijagnostikovan rak dojke u ranoj fazi imaju dobre šanse za izlečenje
Rak dojke se često smatra nečim što pogađa samo žene, ali i muškarci ga mogu dobiti u retkim slučajevima. Raste u maloj količini tkiva dojke koje muškarci imaju iza bradavica. Obično se javlja kod muškaraca starijih od 60 godina, ali vrlo povremeno može uticati i na mlađe muškarce.
Svako se rađa sa malom količinom tkiva dojke, koje se sastoji od žlezda koje proizvode mleko, kanala koji prenose mleko do bradavica i masti. Tokom puberteta, žene počinju da razvijaju više tkiva dojke, a muškarci ne. Ipak, i sa malom količinom tkiva dojke, mogu razviti rak dojke.
Muškarci kojima je dijagnostikovan rak dojke u ranoj fazi imaju dobre šanse za izlečenje. Lečenje obično uključuje operaciju za uklanjanja tkiva dojke. Drugi tretmani, kao što su hemioterapija i radioterapija, mogu se preporučiti u zavisnosti od stanja.
Simptomi raka dojke kod muškaraca
Simptomi raka dojke kod muškaraca uključuju:
- kvržicu u dojci - obično je tvrda, bezbolna i ne pomera se u dojci
- bradavicu koja se okreće ka unutra
- tečnost koja curi iz bradavice (iscedak iz bradavice), koja može biti prošarana krvlju
- ranicu ili osip oko bradavice koji ne nestaje
- bradavica ili okolna koža postaja tvrda, crvena ili otečena
- male izbočine u pazuhu (otečene žlezde).
Faktori rizika
Tačan uzrok raka dojke kod muškaraca nije poznat, ali postoje neke stvari koje povećavaju rizik od dobijanja.
- Starija dob. Rizik od raka dojke raste kako starite. Rak dojke kod muškaraca se najčešće dijagnostikuje kod muškaraca u 60-im godinama.
- Izlaganje estrogenu. Ako se uzimaju lekovi povezani sa estrogenom, kao što su oni koji se koriste za hormonsku terapiju raka prostate, povećava se rizik od raka dojke.
- Porodična istorija raka dojke. Ako muškarac ima bliskog člana porodice sa rakom dojke, ima veće šanse da razvije bolest.
- Klinefelterov sindrom. Ovaj genetski sindrom se javlja kada se dečaci rađaju sa više od jedne kopije X hromozoma (dakle, muškarci onda imaju XXY). Klinefelterov sindrom uzrokuje abnormalni razvoj testisa. Kao rezultat toga, muškarci sa ovim sindromom proizvode niže nivoe određenih muških hormona (androgena) i više ženskih hormona (estrogena).
- Oboljenje jetre. Određena stanja kao što je ciroza jetre, mogu smanjiti muške hormone i povećati ženske hormone, povećavajući rizik od raka dojke.
- Gojaznost je povezana sa višim nivoom estrogena u telu, što povećava rizik od raka dojke kod muškaraca.
- Upala testisa (orhitis) ili operacija uklanjanja testisa (orhiektomija) mogu povećati rizik od raka dojke kod muškaraca.
Dijagnoza i lečenje
Iste tehnike koje se koriste za dijagnozu raka dojke kod žena koriste se i kod muškaraca: fizički pregledi, mamografija i biopsije (gledanje malih uzoraka tkiva pod mikroskopom).
Tretmani za muškarce i žene su uglavnom isti. Mnogi muškarci imaju koristi od kombinacije tretmana, kao što su mastektomija, u kojoj se uklanja cela dojka sa bradavicom.
Ponekad se radi operacija očuvanja dojke - u kojoj se vadi samo tumor. Često, hirurg takođe vadi jedan ili više limfnih čvorova da vidi da li se rak proširio.
Radioterapija može uslediti nakon operacije. Može pomoći u ubijanju svih ćelija raka koje je operacija propustila. Ako je rak neoperabilan, zračenje može biti glavni tretman.
Hemioterapija smanjuje rizik od povratka raka. Za muškarce sa uznapredovalim rakom ili rakom koji se proširio na druge delove tela, hemioterapija može biti primarni tretman.
Nekim vrstama raka dojke su potrebni određeni hormoni za rast, pa hormonska terapija blokira efekte ovih hormona, zaustavljajući rast raka. Često deluje bolje kod muškaraca nego kod žena jer je oko 90 odsto karcinoma kod muškaraca pozitivno na hormonske receptore. Lek "tamoksifen" je standardna hormonska terapija za rak dojke kod muškaraca.
(Telegraf.rs)