Pedijatri savetuju: Bebama mlađim od šest meseci ne davati vodu na letnjim vrućinama

Sa letnjim vrućinama dolazi i potreba za povećanim unosom vode. Dok je za odrasle to više nego preporučljivo, lekari apeluju na roditelje dece mlađe od šest meseci da to nikako ne čine

Foto: Shutterstock

Zajednički stav većine pedijatara u svetu jeste da uprkos letnjim žegama i nesnosnim vrućinama, bebe mlađe od šest meseci koje sisaju ne bi smele piti vodu jer to može preopteretiti njihove male stomake i sprečiti unos potrebnih hranjivih materija koje dobijaju iz majčinog mleka. Takođe, unos vode kod beba koje doje može dovesti do hiponatremije i trovanja vodom, stanja koja se smatraju smrtonosnima.

Sekcija američke Akademije za dojenje, Američko udruženje akušera i ginekologa, američko Udruženje lekara porodične medicine, Svetska zdravstvena organizacija, UNICEF i mnoge druge organizacije preporučuju isključivo dojenje u prvih šest meseci života.

Isključivo dojenje definše se kao prehrana majčinim mlekom bez bilo kakvih dodataka, što znači da nema dodavanja vode, sokova, mleka koje nije ljudskog porekla, kao i druge hrane, osim vitamina, minerala i lekova (ako je neophodno).

Međutim, bebe hranjene adaptiranim mlekom mogu imati koristi od malo vode po vrućem vremenu, ali to mora biti flaširana voda, voda za bebe ili prokuvana voda iz slavine.

Zašto je voda štetna po bebe koje doje

Sve hranjive materije važne za rast i razvoj nalaze se u majčinom mleku, a voda može uticati na sposobnost da organizam apsorbuje proteine, vitamine i hranjive materije koje se unose majčinim mlekom. Kada se mali zeluci beba napune vodom, to im može otežati unos potrebne hrane.

Foto: Shutterstock

Ako beba mlađa od šest meseci konzumira vodu, to može dovesti do trovanja vodom. To se događa kada konzumirate previše vode u kratkom vremenskom periodu i granica natrijuma u krvi opadne, prenosi Dailyrecord.co.uk. To može rezultirati preopterećenjem bubrega, što može dovesti do potencijalne neravnoteže u granicama elektrolita.

Stručnjaci upozoravaju  da je pad natrijuma rezultat previše vode koja se unosi u telo, što je poznato kao hiponatremija. Kasnije bi to moglo rezultirati oticanjem mozga, napadima, a u nekim situacijama, čak može biti i smrtonosno.

(Telegraf.rs)