"Namazala sam kremu za sunčanje kojoj je istekao rok i dobila opekotine drugog stepena"

Korišćenjem kreme za sunčanje sa isteklim rokom trajanja koža postaje podložnija UVA i UVB zracima

Printskrin: TikTok/morganvacala, Pixabay

Leto, plaža, plivanje i sunčanje su neraskidivo povezani. Ali, vrlo često zaboravljamo da nanesemo kremu za sunčanje pre izaska iz kuće, što može da bude veoma opasno za našu kožu.

Još je rizičnije koristiti kreme za sunčanje kojima je istekao rok trajanja. U to se uverila i Morgan Vakala koja je na društvenim mrežama podelila svoje bolno iskustvo na ovu temu.

Korisnici TikToka bili su zaprepašćeni kada su videli fotografije ove mlade devojke koja je otkrila da je zbog korišćenja stare kreme za sunčanje dobila opekotine drugog stepena. Njeno čelo izgledalo je kao da je sprženo, brada takođe, a opekotine je dobila čak i na zanokticama.

- Odrasla sam na čamcima i u bazenu, ali nikada ovako nešto nisam videla - rekla je Morgan.

- Nikada neću zaboraviti izgled lica mog doktora kad sam otišla po pomoć. Ne budite glupi, proverite rok trajanja na kremi za sunčanje pre nego što je nanesete na kožu.

U zasebnom video-snimku Morgan je pojasnila da se incident dogodio u maju 2021. godine. Bilo je, kaže, potrebno tri nedelje da opekotine drugog stepena budu sanirane.

Pratioci na TikToku zahvalili su Morgan što je podelila svoje iskustvo, a jedan od njih napisao je rečenicu u kojoj će se prepoznati i neke porodice sa naših prostora:

- Stalno govorim mami da baci kremu za sunčanje iz 1993. godine, ali ona kao da ne želi da me čuje...

Kako krema sa isteklim rokom trajanja utiče na kožu?

Većina sredstava za sunčanje ima rok trajanja do dve, odnosno tri godine. Ukoliko na pakovanju nije naznačen datum, iz Američke uprave za hranu i lekove (FDA) preporučuju da se proizvod za zaštitu od sunca smatra neupotrebljivim tri godine posle kupovine.

Korišćenjem kreme za sunčanje sa isteklim rokom trajanja koža postaje podložnija UVA i UVB zracima.

UVA zraci su odgovorni za starenje kože i potencijalno mogu da dovedu do oštećenja, dok UVB zraci mogu da budu štetniji i da izazovu direktno oštećenje DNK u ćelijama kože, što dovodi do opekotina od sunca.

Kako navode u Američkom udruženju za rak, UVB zraci su odgovorni za većinu slučajeva raka kože.

Video: Da li ispravno koristite kremu za sunčanje?

(Telegraf.rs)