Kako da znate da s vašim hormonima nešto nije kako treba i kada da se javite lekaru?
Jako je važno da žene svih uzrasta imaju osnovnu sliku o tome kako funkcionišu njihovi hormoni
Od momenta našeg rođenja hormoni upravljaju našim apetitom, spavanjem, načinom kako reagujemo na stres, našim libidom, da li smo srećni ili uznemireni. Kada dođe do hormonskog disbalansa, telo vam odmah šalje signale upozorenja, prenosi Healthline.com.
Hormoni koji obično prvi postanu neuravnoteženi su kortizol i insulin – hormon stresa i šećera u krvi.
Mnogi ih zovu alfa hormonima jer imaju nizvodni efekat na hormone štitaste žlezde, jajnika i spavanja. Oni ometaju rad hormona štitaste žlezde, estrogena, progesterona, testosterona i melatonina u telu.
A šta je sa simptomima, na koje znakove u telu treba da obratimo pažnju?
Iscrpljenost
Ako ste umorni nakon napornog radnog dana ili neprospavane noći, s vama je sve u redu, ali ako se konstantno osećate iscrpljeno i primetili ste da dobijate na težini, a apetit vam se menja, moguće je da imate hipotireodizam. Svako je s vremena na vreme umoran ili slab, ali ako vam se učini da za vaš umor nema objašnjenja, trebalo bi da posetite lekara.
Promene na koži
Da, opet ste se osuli aknama. Ako su u pitanju male bubuljice, moguće je da su izazvane nečistoćama na koži. Međutim, pojava (cističnih) akni na donjem delu lica može ukazati na nizak nivo testosterona. Srećom, u većini slučajeva lekovi će pomoći da se hormoni stabilizuju i vaša koža postaće čistija.
Maljavost
Ako vam “preko noći” potamne dlačice na bradi ili počnu da se javljaju po grudima, leđima ili rukama, vrlo je moguće da vam je povišen testosteron. Najbolje bi bilo uraditi analizu krvi kako bi se utvrdio uzrok problema.
Neredovni ciklusi
Ovaj problem može ukazati na stres, probleme sa štitastom žlezdom, nizak nivo estrogena ili policistične jajnike. Policistični jajnici leče se hormonskim pilulama, uravnoteženom ishranom i redovnim vežbanjem.
Noćno znojenje
Osim ako u vašoj sobi nije vruće, buđenje u toku noći usled pregrevanja može biti rezultat niskog nivoa estrogena i neredovne ovulacije ili perimenopauze. Perimenopauza javlja se oko 10 godina pre menopauze i odlikuju je neredovan ciklus ili valunzi. Ako vam se učini da se preterano znojite bez razloga, obratite se lekaru.
(Telegraf.rs)