Šta je noro virus od kojeg se odjednom više od 100 đaka razbolelo: Lako se prenosi, a leči samo na jedan način
Učenici iz jedne beogradske osnovne škole zaraženi su noro virusom
Tokom rekreativne nastave u Sokobanji 137 dece iz OŠ “"Jovan Miodragović" iz Beograda i troje nastavnika dobilo je noro virus. Zbog tegoba osnovci i nastavnici prekinuli su rekreativnu nastavu i vratili se u Beograd.
Noro virus je virus koji izaziva takozvani stomačni grip. Bolest se može javiti više puta u toku života, a dobija se preko kontaminirane hrane ili pića, dodirivanjem predmeta i površina koji su kontaminirani noro virusom, kontaktom sa osobom koja je zaražena, kao i udisanjem čestica virusa iz sadržaja koji je obolela osoba povratila.
Noro virus je veoma zarazan i lako se prenosi.
Simptomi
Znaci zaraze noro virusom javljaju se od 24 do 48 sati posle kontakta sa patogenom, a u nekim slučajevima taj vremenski okvir je skraćen na 12 sati. Simptomi koji mogu da ukažu na infekciju noro virusom su povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku, groznica, glavobolja, kao i bolovi u celom telu.
Ukoliko su povraćanje i dijareja izraženiji, to može da dovede do dehidratacije, što dodatno izaziva suvoću usta i osećaj vrtoglavice, a kod sasvim male dece još i razdražljivost, pospanost i plač bez suza.
Trajanje bolesti i lečenje
Infekcija norovirusom u proseku traje od 24 do 72 sata, a lečenje podrazumeva unos veće količine tečnosti i odmaranje. Farmaceutski lek ne postoji. Velika je greška davati pacijentima antibiotike, jer oni neće pomoći u saniranju ovog stanja.
Osobama koje nisu u stanju da unesu veću količinu tečnosti tokom trajanja infekcije neophodan je bolnički tretman.
Koliko dugo je pacijent zarazan po okolinu?
Osobe koje se zaraze noro virusom infektivne su od trenutka dobijanja prvih simptoma do najmanje tri dana posle ozdravljenja. Zato se preporučuje da osobe koje su bile inficirane noro virusom tri dana ne pripremaju hranu za sebe i svoje ukućane.
U nekim slučajevima moguće je da pacijent inficiran noro virusom bude zarazan i 14 dana posle ozdravljenja.
Mere prevencije
Pažljivo pranje voća i povrća, čišćenje prostora u kom se boravi, kao i redovno pranje ruku toplom vodom i sapunom mogu da preveniraju infekciju noro virusom. Ukoliko delite životni prostor sa osobom koja je inficirana, odmah uklonite i operite vrućom vodom odeću koju pacijent koristi, redovno provetravajte prostorije i dezinfikujte površine i predmete preparatom na bazi hlora.
(Telegraf.rs)