Da li je misteriozni "ruski grip" zapravo bio korona virus? Naučnici tragaju za dokazima

Zaraženi su često gubili čulo ukusa i mirisa, a neki su imali dugotrajne simptome koji su trajali mesecima

foto Pixabay

U Rusiji se 1889. godine pojavila misteriozna respiratorna bolest, a zatim se proširila širom sveta, izazivajući najmanje tri talasa infekcije tokom nekoliko godina.

Sada neki naučnici sumnjaju da je ovu bolest, nazvanu „ruski grip“, zapravo mogao da izazove pandemijski korona virus sličan SARS-CoV-2, virusu koji izaziva kovid-19, objavio je NY Times.

Postoje neke lako povučene paralele između dve pandemije. Na primer, tokom pandemije takozvanog ruskog gripa, škole i radna mesta bili su zatvoreni zbog velikog broja zaraženih. Zaraženi su često gubili čulo ukusa i mirisa, a neki su imali dugotrajne simptome koji su trajali mesecima.

Činilo se da je takozvani ruski grip više bio fatalan za starije ljude nego za decu, za razliku od virusa gripa, koji su podjednako fatalni za obe starosne grupe, prema dostupnim istorijskim podacima, koji uključuju analize državnih zdravstvenih kartona, kao i vesti iz novina.

- Iako ove karakteristike pandemije takozvanog ruskog gripa sablasno liče na one iz trenutne pandemije, ideja da bi ovaj grip mogao da bude izazvan korona virusom ostaje na nivou spekulacija - kaže za Njujork tajms Peter Palese, profesor medicine na Icahn School of Medicine u Mountu Sinai u Njujorku.

Neki stručnjaci ponovili su ovo mišljenje, ali drugi kažu da sumnjaju. Jer, iako možda postoje čvrsti dokazi koji podržavaju tu ideju, oni još uvek nisu pronađeni.

Dr Džefri Taubenberger, šef odeljenja za virusnu patogenezu i evoluciju na Nacionalnom institutu za alergije i infektivne bolesti, i Džon Oksford, profesor virusologije emeritus na Kvin Meri Univerzitet u Londonu, u potrazi su za takvim dokazima. Ispituju očuvane uzorke plućnog tkiva koji su prethodili pandemiji gripa 1918. godine, tražeći ostatke virusa gripa i korona virusa. Među ovim tkivima, nadaju se da će uočiti neuhvatljivi virus takozvanog ruskog gripa.

Dr Skot Podolski, profesor globalnog zdravlja i socijalne medicine na Harvardskoj medicinskoj školi, i Dominik V. Hol, kustos Voren anatomskog muzeja na Harvardu, takođe traže očuvano plućno tkivo iz istog vremenskog perioda.

Ako se genetski materijal iz virusa takozvanog ruskog gripa detektuje u ovim plućima, to može da ponudi nagoveštaje o tome kako je pandemija završena, jer vesti iz tog vremena nude malo informacija. A ako je pandemiju s kraja 19. veka izazvao korona virus, neki naučnici smatraju da on možda još cirkuliše kao jedan od četiri korona virusa koji izazivaju običnu prehladu, a ne tešku bolest.

(Telegraf.rs)