Kako razlikovati simptome gripa od korone i koji su rizici sada kada prete obe bolesti u isto vreme

U Srbiji su registrovani prvi slučajevi influence, delta soj je uveliko prisutan, a "preti" nam i omikron varijanta korona virusa

Foto: Freepik

Kako je saopštio danas Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji su registrovani prvi slučajevi gripa ove sezone.

Ove zime posebno je komplikovano to što u isto vreme imamo dve virusne infekcije, a to su grip i korona. Delta soj korona virusa je uveliko prisutan na našim prostorima, a približila nam se i nova varijanta omikrona, čiji simptomi još nisu u potpunosti poznati.

Lekari za Telegraf objašnjavaju kako razlikovati grip i koronu.

- Virus influence (gripa), pokazuje sezonski karakter, najčešće se javlja u zimskim mesecima, dok su infekcije korona virusom, pokazalo se, prisutne tokom cele godine - kaže za Telegraf Smiljana Mandić, lekar opšte prakse.

Na pitanje kako razlikovati jedan od drugog, doktorka kaže da pre svega nije isti period inkubacije.

- Grip (influenca) ima kratku inkubaciju, uglavnom od 24 do 48 sati, a korona ima inkubaciju obično od pet do sedam dana, mada se može desiti i 14 dana, a u nekim slučajevima i duže. Veoma je važna epidemiološka anamneza, u smislu rizičnih kontakta u kolektivima ili u okviru porodice - objašnjava Mandić.

Laboratorijska analiza krvi pokazuje razliku?

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar  je upozorio da ćemo imati problem ako nam se ukrste virus gripa i korona virus, i s tim u vezi pozvao građane da se vakcinišu i protiv sezonskog gripa.

- Podsećam sve da je u regionu izolovan virus sezonskog gripa. Postoji vakcina i naša i strana, treba da se vakcinišu ljudi i protiv sezonskog gripa da se ne ukrste ta dva virusa. Imaćemo problem - kazao je ranije Lončar.

Dr Slavica Divljaković-Niković objašnjava da određivanje dijagnoze komplikuje to što imamo ukrštanje ova dva naizgled slična virusa, ali ističe da  se razlika može delimično uočiti i na osnovu laboratorijske analize krvi.

- Kada se uradi laboratorijska analiza krvi kod korone je smanjen broj leukocita i padaju trombociti u najvećem broju slučajeva. Kod gripa je laboratorija diferencijalna i malo drugačija. Međutim, i dalje najpouzdaniji način da se utvrdi o kom se virusu radi jeste testiranje - objašnjava dr Divljaković-Niković.

Upitana postoji li mogućnost da se razlikuju delta i omikron soj od gripa na osnovu simptoma dr Divljaković-Niković kaže:

- O omikron soju se za sada zna vrlo malo. Što se tiče delta soja i sada gripa u populaciji cirkulišu oba virusa i nije baš lako napraviti razliku na osnovu prvih simptoma, o kojoj se virusnoj infekciji radi. I kod gripa i kod korone se javlja povišena telesna temperatura, kašalj, malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja, upaljeno grlo, zapušen nos... - kaže doktorka Divljaković-Niković.

Međutim, ipak glavne razlike su pojava kratkog daha i gubitak čula mirisa i ukusa.

- Kod gripa nema pojave kratkog daha, gubitka čula mirisa i ukusa i dijareje, sem kod dece - navodi dr Mandić.

Foto: Shutterstock

Grip počinje sa jačim, a korona sa blažim simptomima

Ona ističe i da simptomi gripa počinju naglo, sa jako izraženim tegobama, ali da u daljem toku bolesti retko daju ozbiljnije komplikacije.

- Naravno, sem kod starijih pacijenata i hroničnih bolesnika kod kojih može doći do razvoja upale pluća, a u nekim slučajevima i do smrtnog ishoda - naglašava doktorka.

Simptomi korone su u početku obično blaži, a doktorka objašnjava kada dolazi do pogoršanja tegoba.

- U početku su to blaži simptomi, najčešće pet do sedam dana posle infekcije dolazi do pogoršanja tegoba, kod nekih pacijentata i do tzv. citokinske oluje, odnosno preteranog odgovora imunog sistema, što onda dovodi do ozbiljnijih komplikacija, teške obostrane upale pluća, otežanog disanja, pada saturacije kiseonika u krvi i pogoršanja opšteg stanja pacijenta, što zahteva hitnu hospitalizaciju - kaže dr Smiljana Mandić.

Zbog toga je, izričita je doktorka, veoma važno da se pacijenti sa potvrđenom kovid infekcijom (pozitivan antigenski ili PCR test) što pre jave lekaru, radi redovnog praćenja toka bolesti.

- Terapiju propisuje lekar, najčešće se započinje simptomatskom i polivitaminskom, a onda i druga dopunska terapija. Pacijentima se ne savetuje samoinicijativno uzimanje antibiotika i ostalih lekova koji nisu po protokolu za lečenje kovid infekcije - izričita je doktorka.

Dr Divljaković-Niković navodi da je drugačiji snimak upale pluća kod korone i kod gripa.

- Snimak pluća kod korone izgleda kao mlečno staklo, dok toga kod gripa nema. Kod gripa se vrlo retko javljaju komplikacije sa upalom pluća - ističe doktorka.

Lekari naglašavaju da su pacijenti najčešće odgovorni prema svom zdravlju, ali i prema drugim ljudima i da bi trebalo da poštuju izolaciju i druge preventivne mere.

Doktorke naglašavaju da je važno objasniti da je najvažnija mera prevencije vakcinacija i protiv korone i protiv gripa.

Kako navode korona je multisistemska bolest, kod određenog broja pacijenata može ostaviti i trajne posledice, a nekad dovodi i do smrtnih ishoda.

Video: Kisić-Tepavčević: Izvesno je da će grip sresti koronu, evo kada bi to moglo da se desi

(Telegraf.rs)