Tri vežbe disanja koje smiruju kad je napolju velika vrućina
Tehnike disanja dokazani su način smirivanja uma i nerava, što može da uspori otkucaje srca i pomogne nam da ne razmišljamo o nelagodi koju velike vrućine mogu da naprave
Izvođenje vežbi disanja ne samo da mogu pomoći da se psihički smirite, već mogu da pomognu i da se telesna temperatura prirodno smanji.
Tehnike disanja dokazani su način smirivanja uma i nerava, što može da uspori otkucaje srca i pomogne nam da ne razmišljamo o nelagodi koju velike vrućine mogu da naprave.
- Veoma je moguće da telesnu temperaturu kontroliše mozak. Otkrili smo da se povišenje telesne temeprature može postići pomoću određenih tehnika meditacije, koje bi mogle da pomognu u jačanju imuniteta u borbi protiv zaraznih bolesti - rekli su naučnici sa Nacionalnog univerziteta u Singapuru, u studiji objavljenoj u časopisu "Plos One", koja je bila usredsređena na tehnike disanja za zagrevanje tela.
Iako o hlađenju tela na ovaj način nema mnogo naučnih dokaza, učitelji joge veruju da postoje određene tehnike disanja koje pomažu u tome.
Učitelj joge i meditacije Trevis Eliot otkrio je tri vežbe disanja, koje bi mogle da pomognu da se rashladite.
Naizmenično disanje
U udobnom sedećem položaju desnim palcem zatvorite desnu nozdrvu. Udahnite kroz levu brojeći do četiri. Na kraju udisaja sklonite palac sa desne i zatvorite levu nozdrvu desnim domalim prstom. Udahnite kroz desnu nozdrvu brojeći do četiri. Ponavljajte pet do 10 ciklusa.
U jogi levi kanal je yin odnosno hladna energija, a desni kanal je yang odnosno topla energija. Prema ovom verovanju, ovakvim disanjem povećavate hladnu energiju i smanjujete toplotu.
Nejednaki udisaji
Ova vežba disanja može da se izvodi u udobnom sedećem ili ležećem položaju. Udahnite kroz nos brojeći do četiri. Zatim izdahnite brojeći do osam. Ponavljajte pet do 10 ciklusa.
Udisaji aktiviraju simpatičku granu autonomnog nervnog sistema, a izdah pomaže aktiviranju parasimpatičke granu. Kad su izdisaji duži od udisaja, to omogućava telu da se ohladi.
Savršeno disanje
Ova vežba disanja može da se izvodi u udobnom sedećem ili ležećem položaju. Udišite na nos oko 5,5 sekundi, a zatim izdahnite na nos 5,5 sekundi. Ovu vežbu radite 5,5 minuta.
Procenjuje se da prosečna osoba udiše oko 16 do 17 udisaja u minuti što stvara veće potrebe za energijom u telu, uključujući i krvni pritisak.
Udišući i izdišući kroz nos, zadržavamo više vlage u telu. Disanje na usta uzrokuje gubitak 40 odsto više vode iz tela, pa možete da osećate suvoću u disajnim putevima, prenosi Yahoo.
(Telegraf.rs)