Bez klima uređaja ovih dana je nemoguće zamisliti život: Evo kako oni utiču na zdravlje
Letnje vreme donosi potrebu za rashlađivanjem, ali kako nije uvek bezbedno biti u klimatizovanim prostorijama, tako nije dobro ni trpeti ekstremno visoke temperature vazduha
Klima uređaji mogu biti veliko olakšanje u vrelim letnjim danima, ali jedna od stvari koja verovatno sve interesuje je može li vazduh koji cirkuliše u klimatizovanom prostoru uticati na naše zdravlje.
- Razumljivo je da klimatizacija može uticati na ljudsko zdravlje, pogotovo ako se klima uređaji ne nadgledaju i ne održavaju redovno - kaže dr Sema Sarin.
Klima uređaj može biti dobar za zdravlje, jer na primer olakšava spavanje kad je vruće.
Studija Univerziteta Harvard iz 2018. godine, objavljena u PLOS Medicine, otkrila je da su studenti koji su živeli u studentskim domovima bez klime, a učili po velikim vrućinama, imali lošije rezultate na kognitivnim testovima od onih koji su živeli u prostorijama u kojima je postojao klima uređaj.
Međutim, postoje i negativne strane korišćenja klima uređaja.
- Ako naglo pređete iz prostora u kome je izrazito vruće u preterano rashlađenu prostoriju, bilo da se radi o vašoj kući, kancelariji ili automobilu, to može negativno uticati na vaše zdravlje. Istraživanje objavljeno u "Clinical & Translational Allergy" 2018. godine pokazalo je da redovno praktikovanje tog naglog prelaska iz toplog u hladno može štetiti vašim plućima, čineći vas podložnijim respiratornim bolestima.
Porodični lekar dr Dženet Nešvil ističe da velika hladnoća i promena temeperature nisu dobri za organizam.
- Dugotrajno izlaganje hladnom vazduhu može uzrokovati kontrakcije mišića, što može dovesti do bolova u zglobovima, a mogu se pojaviti i druge vrste bolova koji postaju intenziviniji ako ste dehidrirani - kaže dr Nešvil.
Previše hladnog vazduha takođe može pogoršati simptome astme.
Dr Sarin kaže da, ako imate suvu kožu, suve oči ili ste dehidrirali, a radite i živite u klimatizovanom prostoru, takav vazduh može uticati na vaše zdravlje.
- Mnogi od ovih zdravstvenih simptoma posledica su nedostatka svežeg vazduha, nedostatka vlažnosti ili cirkulacije ne baš čistog vazduha, što može da bude slučaj u klimatizovanim prostorijama - kaže ona.
Stvari mogu biti još komplikovanije ako imate alergije.
Dr Nataša Bajon kaže da se grinje, plesan i prašina mogu zaglaviti u filterima klima uređaja i da se oslobađaju kad se uključe.
Ipak, ako samo povremeno koristite klimu i redovno proveravate da li su filteri u dobrom stanju, pluća će vam biti zahvalna zbog čistog i hladnijeg vazduha.
Američka akademija za alergije, astmu i imunologiju preporučuje promenu filtera u klima uređajima najmanje jednom mesečno ako ste skloni alergijama.
(Telegraf.rs)