Rusi prave vakcinu protiv korone sa ukusom jagode: Moći ćemo da je pijemo uz jogurt ili kefir
Za one koji se plaše igle ovakva vakcina mogla bi da bude otkrovenje
Ruski naučnici prave novu vrstu vakcine protiv korona virusa koja će se koristiti oralno i koja će imati ukus jagode.
Naučnici Instituta za eksperimentalnu medicinu u Sankt Petersburgu osmislili su cepivo koje se pravi dodavanjem specifične DNK bakterijama već prisutnim u mlečnim proizvodima.
Vakcina je za sada u pretkliničkoj fazi.
Prema Aleksandru Dmitrijevu, direktoru Instituta, praznine u genomu probiotskih bakterija, prisutne u fermentisanim mlečnim proizvodima, popunjene su delovima DNK korona virusa, što rezultira razvojem antitela nakon upotrebe.
- S jedne strane, probiotske bakterije pozitivno utiču na ljudski organizam. S druge strane, osoba razvija antitela na korona virus – kaže Dmitirjev i dodaje da jestiva vakcina ima prednosti u poređenju sa postojećim cepivima protiv korona virusa.
- Naša kreacija, prototip, gotovo da nema kontraindikacija - objašnjava Dmitrijev.
Naučnik je primetio da bilo koja fabrika mlečnih proizvoda može da proizvede vakcinu uz minimalnu modifikaciju tehnološkog procesa. Štaviše, vakcinu ne treba stavljati u zamrzivač, jer se najbolje čuva između 4 i 8 stepeni Celzijusa.
Aleksandar Suvorov, šef Odeljenja za molekularnu mikrobiologiju Ruskog instituta za eksperimentalnu medicinu, kaže da vakcina može imati bilo kakav ukus:
- Pretpostavljamo da ako osoba tri puta uzme 250-200 mililitara i ponovi postupak za 21 dan, to će biti dovoljno za vakcinaciju. Kad je reč o ukusu, možete dodati bilo koji u fermentisane mlečne proizvode, pa i ukus jagode.
Suvorov je dodao da naučnici trenutno razvijaju dva prototipa jestive vakcine - na bazi mleka i na bazi proteina soje.
Irina Koroliova, viši naučni saradnik odseka za molekularnu mikrobiologiju Ruskog instituta za eksperimentalnu medicinu, objasnila je kako ova vakcina deluje:
- Kako se ovaj lek daje oralno, onda se pre svega na ustima i sluznoj membrani nazofarinksa proizvodi sekretorni imunoglobulin A. Ovaj odgovor na antitela štiti „ulazna vrata“, odnosno usta i nos od zaraze virusom, što je veoma važno. Ovim blokiramo virus na samom početku i ne dozvoljavamo mu da prodre u naše disajne puteve.
(Telegraf.rs)