Šta se dešava u telu kad pošaljete želudac na godišnji odmor: Da li je detoks zaista delotvoran?

Možemo li zaista da eliminišemo toksine iz organizma ako danima samo pijemo sveže sokove ili je reč o još jednoj nutritivnoj zabludi?

foto Pixabay

Tokom proleća se obično dešavaju velika čišćenja - i životnog prostora, ali i organizma. Tada naječešće nailazimo na razne detoks programe, dijete i jelovnike, i ne možemo da se ne zapitamo koliko su delotvorni i da li su detoks programi samo marketinški trik ili zaista rade ono što se uglavnom tvrdi.

Prehrambenu industriju poslednjih tridesetak godina karakterišu brojne promene koje su dovele do povećane potrošnje prerađenih proizvoda, "fast food" industrija je u porastu, sve je postalo brzo, pa i sam život.

Dobra vest je da se i kolektivna svest ljudi polako menja, te da je svakim danom sve više pojedinaca koji razumeju kolika je važnost ishrane za kvalitet života. Oni prave drugačije izbore i razumeju da smo u principu ono što jedemo.

Sa pravom se postavlja pitanje da li su i popularni detoks programi samo još jedna od manipulacija prehrambene industrije koja time reaguje na promene ili se radi o stvarnoj potrebi za naše organizme.

Činjenica je da su drevne civilizacije prepoznavale post kao sredstvo za lečenje i obnavljanje tela, uma i duha. Hrana nije uvek ni bila dostupna, zbog čega su periodi "gladovanja" bili uobičajeni.

Foto: Pixabay

Što je detoksikacija i zašto je potrebna?

Detoksikacija znači čišćenje. Drugim rečima, radi se o neutralizaciji ili eliminaciji otrova (tj. nepotrebnih, neželjenih ili potencijalno opasnih stvari) iz ljudskog tela. Ipak, treba napomenuti da ljudsko telo već ima prirodne mehanizme kojima stalno, 24 časa i automatski neutrališe, transformiše i eliminiše toksine.

Uz pomoć jetre (koja je primarni detoks organ), bubrega, creva, pluća i kože telo toksine većinski izbacuje pomoću urinarnog trakta i creva. Naša tela rade stalni detoks i da ne živimo u ubrzanom vremenu, ništa nam drugo ne bi bilo potrebno. Ipak, epidemija bolesti danas pokazuje suprotno.

Naime, loša ishrana (prerađena hrana koja otežava pravilan rad creva) usporava probavu, uzrokuje poremećaj rada creva, nepravilno pražnjenje i nagomilavanje otpada i toksina. Ishrana u kojoj nedostaju hranjive stvari može da smanji sposobnost organizma za izbacivanjem toksina.

Foto: Pixabay

Uz to, većina je stalno izložena neželjenim supstancama, udisanjem štetnih hemikalija, ali i pesticidima i aditivima u hrani, preparatima za kožu, sredstvima za čišćenje, lekovima, dimu, metalima, itd. Posebnu ulogu igraju stres, brzina života, izloženost medijima i velikoj količini informacija.

Sve ovo plus velike količine hrane koju moderni čovek stalno unosi u sebe u značajnoj meri otežavaju prirodne procese čišćenja u telu. Zato organizmu periodično trebamo pomoći.

Koji su najčešći znakovi toksičnosti tela?

Ako se osećate tromo, nedostaje vam energija bez nekog posebnog razloga, imate preteranu želju za određenom hranom, bole vas mišići, imate problema sa koncentracijom, sigurno imate previše toksina u telu.

Foto: Pixabay

Uz to, uobičajena je i pojava probavnih smetnji, celulita, zadržavanja vode, ali i promena raspoloženja, itd.

Kako pomoći telu u procesu detoksa?

Postoji nekoliko mogućnosti. Svaki povećani unos svežeg voća i povrća pomoći će telu. Smanjenje unosa životinjskih i mlečnih proizvoda takođe.

Post se može obaviti na dva načina: suvi, odnosno potpuno odricanje od hrane i vode, i post na vodi - konzumiranje samo vode. Oba posta obavezno je sprovoditi u konsultaciji i pod nadzorom medicinskog osoblja.

Osim toga, detoks procesi koji se najčešće obavljaju jesu oni sa smutijima ili detoks sokovima.

Foto: Pixabay

Detoks na sokovima

Stalnim unosom hrane u organizam (posebno industrijski prerađene) i to u velikim količinama konstantno opterećujemo telo procesom probave, i organizam nema snage i energije za regeneraciju i izlečenje. Sva čvrsta hrana iziskuje ogromne količine energije za varenje.

Ideja sprovođenja detoksa na sokovima temelji se na činjenici da telo koristi znatno manje energije za varenje sokova, čime više energije ostaje za procese samoizlečenja i čišćenja organizma. Želudac je tako na svojevrsnom godišnjem odmoru, dok se inače koristi oko 60% energije tela za proces varenja.

Glavni cilj je pomoći telu u procesu čišćenja i izbacivanja toksina, tj. održanju sistema u ravnoteži. Detoks na sokovima nikako nije isto što i gladovanje. Kad pijete sokove u svoje telo unosite hranu, ali ne u čvrstom već isključivo u tečnom obliku.

Ništa nije tako hranljivo kao svež sok od voća i povrća koji sadrži velike količine enzima, a njegov oblik omogućava znatno veću apsorpciju koncentrisanih nutrijenata. Kilogram šargarepe nije lako pojesti, ali 3 dcl soka koji se dobije od te količine šargarepe je lako popiti.

Foto: Pixabay

Pri tome su svi enzimi, vitamini, minerali i ostali elementi sačuvani.

Izuzetno je važno napomenuti da je najbolje piti sveže ceđene voćno-povrćne sokove, pravljene na sokovnicima koji rade hladno ceđenje.

Standardni sokovi prepuni su šećera i neželjenih supstanci, tako da se sa njima ne možete raditi detoks. Različiti 100% sokovi koji imaju dug rok trajanja takođe nisu najbolja opcija, jer se prilikom pasterizacije termički obrađuju na visokim temperaturama zbog čega enzimi u njima više nisu živi.

Potražite zato samo sveže ceđene sokove i najbolje ih konzumirajte u roku od 20 minuta dok nutrijenti previše ne oksidiraju.

Svakako je preporučljivo pored sebe u celom procesu imati stručnu osobu koja će vas voditi kako bi učinak bio maksimalan. To obuhvata i proces pripreme organizma, sprovođenje detoksa, post detoks period, kao i brojne druge savete u celom procesu.

Što možete očekivati nakon detoks programa?

Neki od benefita su: jačanje imunološkog sistema, smanjenje broja kilograma, poboljšanje probave i odmor probavnog sistema, poboljšanje hormonalne ravnoteže, detoks unutrašnjih organa, smanjenje upalnih procesa u telu.

Osim toga, lepša i mekša koža, bolja koncentracija, bolji rad uma, više snage i izdržljivosti i vitalnosti samo su neki od benefita.

(Telegraf.rs)