Fajzerova vakcina pokazala stoprocentnu efikasnost kod osoba od 12 do 15 godina

U ispitivanju je učestvovalo 2.260 adolescenata

Foto: Shutterstock

Kompanije Fajzer i Biontek koje proizvode vakcinu protiv korona virusa danas su objavile vest da je ovo cepivo u trećoj fazi ispitivanja na adolescentima, odnosno deci od 12 do 15 godina, pokazalo stoprocentnu efikasnost.

U ispitivanju je učestvovalo 2.260 adolescenata. Vakcina je pokazala stoprocentnu efikasnost i premašila ranije zabeležene rezultate, odnosno efikasnost koju je imala kod vakcinisanih osoba od 16 do 25 godina.

- Ovaj podatak delimo kako bi se odobrenje za upotrebu vakcine proširilo i na mlađu populaciju, a ohrabreni dosadašnjim podacima iz kliničkog ispitivanja na osobama od 12 do 15 godina - rekao je Alebrt Burla iz Fajzera i dodao da ove podatke planiraju da dostave Američkoj agenciji za lekove radi odobrenje za primenu vakcine u hitnim slučajevima, a sa nadom da će vakcinisanje ove starosne grupe započeti pre početka sledeće školske godine.

Istraživanje je sprovedeno u SAD, a nezvanični rezultati pokazuju da među adolescentima koji su primili obe doze nije bilo zaraženih za razliku od 18 tinejdžera koji su primili placebo vakcinu, izvestili su iz Fajzera.

Deca su imala slične nuspojave kao i mlađe odrasle osobe, poput, bolova, temperature, groznice i umora, naročito nakon druge doze. Istraživanje će nastaviti da prati učesnike iduće dve godine kako bi se više saznalo o dugoročnoj zaštiti protiv korona virusa.

- Ceo svet žudi za normalnim životom. Ovo se posebno odnosi na našu decu. Početni rezultati koje smo zabeležili u ovoj starosnoj grupi pokazuju da su deca veoma dobro zaštićena vakcinacijom, što je vrlo ohrabrujuće s obzirom na to da se i oni zaražavaju britanskim sojem korona virusa.

Veoma je važno omogućiti im da se vrate u svakodnevnin život, da se druže, a istovremeno da ne ugrožavaju svoje najmilije - rekao je Ugur Šahin, izvršni direktor i suosnivač Bionteka.

Takođe, kompanije planiraju da ove podatke dostave i Evropskoj agenciji za lekove (EMA) što je pre moguće kako bi zatražile proširenje odobrenja za hitne slučajeve.

Video: Šta su to vakcine i kako funkcionišu?

(Telegraf.rs)