Imunolog Raketić za Telegraf o prevenciji i lečenju kovida kod dece: Da li je melatonin bezbedan?
Oprezno sa upotrebom hormona kod mališana
Prema do sada raspoloživim podacima, infekcija korona virusom kod najmlađih najčešće prolazi bez simptoma ili sa blažim simptomima koji ne zahtevaju bolničko lečenje.
U malom broju slučajeva kod dece se može razviti težak oblik infekcije, kao i postkovid sindrom koji može da bude izuzetno zahtevan za lečenje, a ponekad se, nažalost, završava i letalnim ishodom.
U želji da ojačaju imunitet kod dece, mnogi roditelji pitaju da li bi, pored izmena u ishrani, trebalo da daju deci i melatonin - kao prevenciju ili kao deo terapije kad se ustanovi da su pozitivna na korona virus. Obrazloženje je da je dobar san jedan od imperativa kako u prevenciji, tako i u samom procesu lečenja od većine bolesti.
- Melatonin je vrsta hormona koja utiče na spavanje. Dejstvo melatonina nije do kraja istraženo i zbog toga se ne preporučuje deci - kaže za Telegraf pedijatar i imunolog dr Nevenka Raketić.
Istraživanje Američke akademije za pedijatriju pokazuju da suplement melatonina može da bude od pomoći deci koja imaju autizam, ADHD i druge neurorazvojne poremećaje. Ali, naučnici koji su sproveli ovu studiju istakli su da ona zahteva dodatna ispitivanja.
Kada je reč o kovidu 19, u američkim protokolima lečenja upotreba melatonina nije isključena kao deo terapije kod osoba koje imaju poremećaj spavanja. Kod njih se melatonin preporučuje zajedno sa drugim suplementima i lekovima, uz odobrenje lekara.
- Suplement melatonina može da bude od pomoći u prvoj fazi kada pacijent sazna da boluje od kovida, te zbog uznemirenosti ne može da zaspi. Međutim, direktno dejstvo melatonina na imuni sistem i dalje je nepoznato, za razliku od cinka i vitamina C i D - navodi dr Raketić.
(Telegraf.rs)