Dr Edita Stokić dala važan savet svim dijabetičarima koji odluče da se vakcinišu protiv korone
Dan, dva nakon vakcinacije ispratite nivoe šećera u krvi
Dr Edita Stokić, direktorka Kliničkog centra Vojvodine na današnjoj konferenciji za medije otkrila je da li pacijenti sa dijabetesom, ali i drugim endokrinološkim bolestima.
- Moram reći da smo u poslednjih nekoliko dana dobili puno mejlova pacijenata sa dijabetesom. Definitivno je jasno poznato i to na medicinski baziranim dokazima da su pacijenti sa tipom 1 i 2, tri do četiri puta u većem riziku za obolevanje od kovid-19 težom kliničkom slikom, češćom hospitalizacijom, boravkom u intenzivnoj nezi i letalnim ishodom. S druge strane je pokazano je da je dobra glikoregulacija snažan faktor koji može uticati na dobar ishod.
Pa, da li dijabetičari treba što pre da prime vakcinu?
- Američka dijabetološka asocijacija koja je nama vodilja u stručnom aspektu jasno je istakla da je vakcinacija jedna od najbezbednijih opcija za prekid i izlazak iz ove epidemije i u toj populaciji. Dakle, vakcinacija je efikasno terapijsko i bezbedno sredstvo u sprečvanju obolevanja i širenju. Kada su rađena testiranja u kliničkim ispitivanjima pre svega sa Fajzerovom vakcinom prate se i neželjena dejstva. Ona su bila blaga i odnosila su se na bol u ruci i malaksalost, koje su bili veoma kratkog trajanja. Bez obzira na to znamo da se ovakve reakcije javljaju kao odgovor na primljenu vakcinu i samim tim objasnjavaju mehanizam delovanja vakcine. Međutim, kod dijabetesnih bolesnika je važno da tokom dan-dva isprate vrednosti šećera u krvi, uzimaju dovoljne količine tečnosti ako dominira simptom malaksalosti i slabosti.
Šta je sa onima koji boluju od bolesti štitne žlezde?
Štitna žlezda i hašimoto svakako spadaju pod autoimune bolesti, ali odmah ističem da nisu kontraindikacija za vakcinaciju. Takođe, primena hormonske terapije nije kontraindikacija za primenu vakcinacije.
(Telegraf.rs)