Da li je sigurno biti sa nekim ko je vakcinisan ako se vi niste zaštitili cepivom protiv korone?

Stručnjaci imaju odgovor

foto Pixabay

U Srbiji danas počinje vakcinacija građana koji su se dobrovoljno prijavili da prime cepivo protiv korona virusa. Oni koji su pre tri nedelje primili prve doze vakcine, danas su „zaokružili“ proces zaštite i mogu da se vrate normalnim životnim tokovima, sličnim onima kakvi su bili pre proglašenja pandemije.

Ali, šta to znači za milione državljana Srbije koji nisu došli na red za vakcinisanje, a žele da prime vakcinu?

Da li će oni biti bezbedniji ako odluče da se vide sa prijateljima, rođacima, komšijama i kolegama koji su vakcinisani?

- Ako ste vakcinisani, vi ste u daleko manjem riziku da „pokupite“ korona virus – izjavila je za Telegraf virusolog dr Ana Gligić. – Ako niste, i dalje morate da se čuvate kao i do sada: da nosite masku, održavate preporučenu fizičku distanicu i da što češće perete ruke toplom vodom i sapunom.

Ni oni koji su vakcinisani ne mogu da računaju na to da su apsolutno eliminisali rizik od infekcije. Jer, kako podseća dr Gligić, nijedna vakcina, pa ni ove do sada dostupne protiv korona virusa, ne garantuju stopostotnu zaštitu.

-Ali, ako kojim slučajem onaj ko je vakcinisan „pokupi“ koronu, neće imati teške simptome bolesti, neće završiti na respiratoru, ništa mu se loše neće dogoditi – ističe dr Gligić.

foto Pixabay

Oni koji su vakcinisani neće moći da skinu masku, krše propisanu fizičku distancu i ublaže sprovođenje higijenskih mera koje su preporučivane do sada - stav je vodećih epidemiologa širom sveta.

Profesorka Vesna Šuljagić, epidemiolog i načelnica Odeljenja za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija Vojnomedicinske akademije, objasnila je zbog čega i dalje nosi masku, iako je primila vakcinu protiv korona virusa:

- Neću skidati masku sve dok se ne dođe do kolektivnog imuniteta.

Vodeći američki epidemiolozi podsećaju da sve dok bar 70 odsto stanovništva ne bude vakcinisano, odnosno imalo antitela na korona virus čitava ljudska populacija neće biti bezbedna.

- Nemamo kliničkih podataka o tome da li vakcina sprečava ljude da razviju asimptomatski kovid koji mogu da prenesu drugima – izjavio je za Hafington post Erik Robinet, specijalista za zarazne bolesti Dečje bolnice u Ohaju. 

Prema njegovim rečima, istraživači će znati nešto više o tome u narednim mesecima. Robinet se nada da će odgovor biti pozitivan – da vakcinisani neće moći da prenesu korona virus onima koji nisu dobili tu vrstu zaštite.

- Optimista sam na osnovu osnovnih naučnih informacija koje su prethodno opisane, a po kojima će vakcina smanjiti rizik od prenosa infekcije – istakao je Robinet. - Za sada je sigurno pretpostaviti da je samo osoba koja je primila vakcinu zaštićena od kovida 19.

Foto: Tanjug/Strahina Aćimović

Da li to znači da, recimo, baka i deka ne mogu da posete člana porodice kojeg nisu videli mesecima? Ili da vakcinisani zdravstveni radnik ne može da provodi vreme sa prijateljem koji još nije primio vackinu?

To su, kažu stručnjaci, odluke koje će pojedinci morati sami da donesu, ali uz podsećanje da određene mere predostrožnosti i dalje moraju da budu poštovane.

- Naročito u početku, kada većina ljudi nije vakcinisana, ne bismo smeli da menjamo ponašanje – kaže Edgar Sančez, epidemiolog sa Floride. - I dalje moramo da nosimo maske, i dalje moramo da poštujemo propisanu fizičku distancu. Potrebno je da prođe neko vreme dok ne izgradimo kolektivni imunitet.

Video: Ovako izgleda prijava za vakcinaciju putem portala eUprava: Potrebno je 14 koraka i 5 minuta vremena

(Telegraf.rs)