Čudo u Hrvatskoj: Ni lekari ne veruju kako je ovaj muškarac uz kovid uspeo da preživi težak zahvat

"To do sada niko nije preživeo", kaže hirurg koji ga je operisao

Pixabay

Šanse da pacijent koji je oboleo od kovida sa teškom bakterijskom upalom srčanog zaliska preživi u ovim okolnostima, ravne su nuli. Ni u jednom medicinskom časopisu na svetu takav operativni zahvat se nije radio, a posebno ne onaj u kojem pacijent samo pet dana nakon operacije potpuno oporavljen hoda i razgovara kao da ništa nije bilo.

Ova, u pravom smislu božićna priča o ozdravljenju i novom životu dogodila se prošli petak u zagrebačkom centru za obolele od kovida, KB-u Dubrava.

Glavni junaci su 35-godišnjak oboleo od kovida i hirurg Igor Rudež iz Zavoda za kardijalnu i transplatacijsku hirurgiju koji ga je operisao.

Kako saznaje "Jutarnji list", pacijent je oboleo od bakterijske upale srčanog zaliska tzv. infektivnog endokarditisa, a ujedno i završio u Klinici za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević" zbog kovida.

Šta je uopšte infektivni endokarditis?

Do toga može doći ako srčani zalizak ima površinsko oštećenje, a u to se oštećenje smesti bakterija i onda se širi - poput mahovine. Ona doslovno "pojede" zalizak. Uglavnom, infektivna klinika je za ovog mladića bila samo prva stanica. Kad mu se stanje naglo pogoršalo, premešten je u drugu bolnicu gde je gotovo izgubio život. Pao je u stanje kliničke smrti, a reanimacijom su lekari uspeli da ga vrate u život i u poslednjem trenutku je stavljen na respirator. Potom mu je, povrh svega, otkrivena i infekcija korona virusom.

Lekarima nije preostalo drugo nego da ga prevezu u KB Dubrava, kod specijaliste dr Rudeža. On je hirurg sa dve specijalizacije, jednom iz opšte kirurgije, a drugom iz kardio hirurgije i takvih je operacija srčanog zaliska u poslednjih deset godina napravio više od trista.

- Kada smo ga primili, bio je u kritičnom stanju. Imao je četiri litre vode u toraksu, a bakterija mu je kompletno pojela srčani zalistak. Imao je, jednostavno rečeno, gnojnu rupu u srcu. Ovakvu kombinaciju bolesti - kovida i teškog endokarditisa - koliko ja znam, još niko nije preživeo - rekao nam je Rudež.

Uprkos tome što je pacijent bio relativno mlad, zdrav i nije imao posebno teške simptome kovida, operaciju je, smatrao je Rudež, trebalo hitno trebalo uraditi jer kako kaže, "kada se takav užas zaređa, ni najbolje zdravlje ne koristi".

- Sam postupak operacije nije bitno drugačiji od uobičajenih operacija endokarditisa. Jedino što smo u operativnoj sali morali da imamo posebne skafandere za kovid, a na njih smo onda još dodatno stavljali dodatne rukavice, kao teletabisi, recimo - prepričava Rudež.

Bilo alarmantno

Uglavnom, kada je pacijent završio na operacionom stolu na Odeljenju za kardijalnu i transplantacijsku hirurgiju, prvo je spojen na uređaj zvan srce-pluća. To je mašina za vantelesni krvotok, koji obavlja ulogu srca i pluća za pacijenta, a istovremeno i filtrira krv.

- Verujem da su mu možda i ti filteri koje stavljamo za prečišćavanje krvi spasili život - govori Rudež, teško preuzimajući zasluge za spašavanje. A stanje je bilo alarmantno.

Rudež je morao ukloniti sve što je bilo bolesno i inficirano, te počistiti i zatvoriti rupu u kojoj se nakupio gnoj, a onda staviti i novi veštački srčani zalizak. Operacija je uspešno izvedena, a iako je pacijent još neko vreme ostao na aparatima bez svesti, ubrzo je počeo da pokazuje znakove oporavka.

Rudež kaže da je time bio zatečen.

- Nakon pet dana od operacije već je pri svesti, razgovara normalno, a može i malo da hoda okolo. Malo me je to, priznajem, iznenadilo! - zaključuje Rudež u razgovoru za "Jutarnji".

Video: Počela vakcinacija u Gerontološkom centru Beograd

(Telegraf.rs)