Mnogi se žale na pogoršan vid u vreme pandemije korona virusa: Evo šta može biti uzrok
Da li ste zabrinuti da vam se vid pogoršao ove godine? Definitivno niste sami
Tokom pandemije, naše oči rade više nego ikad. Budući da je većina naše neverbalne komunikacije, a sve osim gornje trećine lica, prekrivena maskama, više se oslanjamo na njih da izraze ton, emocije, pa čak i individualnost.
Ipak, dok se oslanjamo na svoje oči, možda ćemo ih i više opterećivati. U junu je istraživanje College of Optometrists, profesionalnog tela u Velikoj Britaniji, otkrilo da 22% anketiranih veruje da im se vid pogoršao tokom pandemije.
Koliko zaštitne maske mogu dovesti do naprezanja očiju i eventualnih problema, tako i vreme provedeno u zatvorenom prostoru gde ne dopire sunčeva svetlost, može doprineti oftamološkim komplikacijama, navodi Danijel Hardiman Mekartni, klinički savetnik sa koledža za optometriku i praktičar optometrista u Safolku.
Tokom pandemije, sve više se vremena provodi za računarom, ali ova pojava ne ugrožava vid koliko se misli. Zapravo, ova teza spada u zavere, pozivajući se na efekat "plave svetlosti", ali i UV zrake koje više emituje sunce. Ipak, konstantno čitanje sadržaja na ekranu može umnogome doprineti šteti za vid.
- Znamo da su ekrani sigurni: oni ne uzrokuju nikakve zdravstvene probleme sa očima, ali sadržaj koji oni priazuju stimulišući naš mozak - mogu poremetiti naš san i na drugi način doprineti osećaju da tehnologija šteti našem blagostanju - izjavio je Mekartni.
Njegov je savet da se tehnološki uređaji ne koriste barem sat vremena pre spavanja, a naročito je apelovao da deca ne stvaraju tu lošu naviku višečasovnog provođenog vremena pred računarom ili na telefonu.
- Ako se karantin nastavi ili ako živimo u svetu koji više koristi ekran, nije reč o njegovom ograničavanju, već da se tome treba suprotstavi, tako što će deca imati više vremena za druge i zdravije aktivnosti - kaže on.
Ako ste primetili da vam se vid pogoršava od početka pandemije, odgovor bi mogao biti - jednostavno su vam oči umorne.
Sigurno je da ćemo raditi više od kuće nego što smo radili u kancelariji, sa ergonomskim postavkama stola i širokim ekranima, sada zamenjenim prenosnim računarima na prepunim kuhinjskim stolovima.
Da bi se smanjio napor očiju, naučni tim savetuje da monitor postavite tako da bude od 40 do 76 cm od vaših očiju. Ekran bi trebalo da bude nagnut od vas pod uglom od 10-20 stepeni, a gornji deo bi trebao biti približno u ravni sa očima. Monitor bi takođe trebalo da bude postavljen tako da minimalizuje odvraćajuće odsjaje.
I ne zaboravite da trepćete. To radimo manje kada gledamo u ekran, što može prouzrokovati nelagodno isušivanje.
(Telegraf.rs)