Da li bi sve pacijente obolele od raka trebalo rutinski testirati na korona virus?

Mala studija otkrila da su mnogi pacijenti oboleli od raka bili pozitivni na korona virus, a nisu imali nikakve simtome

Foto: Tanjug/AP

Gotovo jedna trećina pacijenata obolela od raka zarazila je korona virusom, sugeriše nova studija.  

Istraživači su otkrili da je 29,4 odsto ljudi koji su primali hemoterapiju, zračenje, imunoterapiju ili druge lekove pozitivno testirali na korona virus. Većina njih  nije imala simptome kada im je postavljena dijagnoza.

Tim iz Ujedinjenih Arapskih Emirata kaže da skrining zasnovan na simptomima možda nije dovoljan za identifikovanje i lečenje pacijenata sa rakom, koji su u većem riziku od komplikacija, i kaže da bi trebalo rutinski testirati na virus.

Svi koji se bore sa bilo kojim oblikom kancera imaju mnogo slabiji imuni sistem, te im je teže da se izbore sa virusom.

U novoj studiji, objavljenu u "JAMA Oncologi", tim je proučavao 109 pacijenata sa rakom koji su na lečenju u bolnici Al Zahra u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Oni su primali različite tretmane, uključujući imunoterapiju, hemoterapiju, zračenje i hormonalnu terapiju. Ukupno 32 pacijenta, skoro jedna trećina grupe, zarazila se korona virusom, dok su preostali pacijenti bili negativni.

Šokantan je podatak da 78 odsto zaraženih pacijenata nije imalo nikakve simptome. Tim kaže da je većina infekcija identifikovana u presimptomatskoj fazi, što znači da bi ovi pacijenti nastavili sa terapijom protiv raka nesvesni bolesti kovida 19, što bi moglo povećati rizik od komplikacija.

Oni pacijenti raka koji se zaraze korona virusom imaju veći rizik od smrti, sa 12,5 odsto preminulih.

- Iako je u ovoj studiji učestvovao veoma mali broj pacijenata, rezultati su zastrašujući. Smatramo da je potrebno testiranje svih pacijenata obolelih od raka, kako ne bi dolazilo do komplikacija - zaključili su autori.

(Telegraf.rs)