Najtvrđi srpski stav o koroni naučno pobijen: Pod hitno prestanite da verujete u ovo, niste u pravu!

Tvrdnja da su pušači zaštićeni od korone nije tačna!

foto: pixabay.com

Poznato je da nikotin ima ulogu u imunomodulaciji i regulaciji ACE2 receptora. Nedavni studijski dokazi pokazali su da pušači imaju veću ekspresiju plućnih ACE2 receptora, do 25%, u poređenju sa osobama koje nikada nisu bili pušači. Ova otkrića sugerišu da pušači imaju povećan rizik od vezivanja i prodiranja virusa u pluća.

U retrospektivnoj studiji sprovedenoj u periodu od 9. marta do 18. maja 2020., analizirani su efekti pušačkih navika na ishode lečenja hospitalizovanih adultnih pacijenata sa dijagnozom COVID-19. Ukupno 1.173 pacijenta je ispunilo kriterijume za uključivanje u studiju, od čega 837 (71,4%) nikada nisu bili pušači, a 336 (28,6%) je imalo istoriju pušača.

Nije bilo razlike u pogledu starosti ili indeksa telesne mase između dve ispitivane grupe. Procenjujući bolničko lečenje, kod pušača se češće u odnosu na nepušače razvijalo kritično stanje bolesti koje je zahtevalo mehaničku ventilaciju (47% vs 37%).

Upotreba hidroksihloroina, antiretrovirusnih lekova i sistemskih steroida bila je slična između ove dve grupe, dok je upotreba tocilizumaba bila veća u grupi nepušača. Ukupni mortalitet je iznosio 31% u grupi nepušača i 39% u grupi pušača, što je imalo statističku značajnost.

Kada je analiza ponovljena sa pušačima podeljenim na sadašnje pušače i nekadašnje pušače, samo su sadašnji pušači pokazali veći mortalitetni rizik u odnosu na nepušače. Preživljavanje nekadašnjih pušača bilo je slično osobama koje nikada nisu imali status pušača.

Ova studija objavljena u žurnalu BMJ Open Respiratory Research je pokazala direktnu vezu između pušačkog statusa hospitalizovanih odraslih pacijenata sa dijagnozom COVID-19, razvojem kritičnog stanja bolesti, kao i stopom mortaliteta.

(Telegraf.rs)