Pored vitamina C i D, postoje još 2 važne hranljive materije koje obično zanemarujemo
Imaju neprocenjivi značaj za imunitet
Ako želite da ojačate imunitet i smanjite rizik od bolesti, najbolje rešenje je hrana bogata hranjivim sastojcima, vitaminima i mineralima.
Ishrana bogata vitaminima i mineralima je neophodna za sprečavanje rizika od infekcije.
Vitamini deluju kao prirodne ubice virusa u vašem telu, a antioksidativne prednosti u njima smanjuju upale, podstiču metabolizam i podržavaju zdravo funkcionisanje sistema.
Zbog toga je važno da svoj unos prilagodite ishrani ili, ako je potrebno, pametno dopunite.
Ova 4 hranljiva sastojka treba da dodate u ishranu da biste smanjili rizik od obolevanja:
Vitamin C
Mnogi stručnjaci tokom pandemije podsećali su ljude na zdravstvene prednosti hrane koja je bogata vitaminom C. Vitamin C se smatra snažnim antioksidansom koji neutrališe nestabilna jedinjenja u vašem telu (slobodni radikali) koja uzrokuju oštećenja u ćelijama.
Pored toga, hranljiva materija je potrebna zbog nekoliko biohemijskih procesa, od kojih mnogi pomažu u jačanju imunološkog zdravlja.
Preporučivo je da svaka osoba konzumira 90 mg vitamina C dnevno. Uobičajeni izvori vitamina C su limun, pomorandže i paprika.
Vitamin D
D vitamin je rastvorljiv u mastima i neophodan je za pravilno funkcionisanje imunološkog sistema. Snažan imunološki sistem štiti nas od stranih i domaćih patogena koji uzrokuju bolesti.
Vitamin D ima antiinflamatorna i imunoregulatorna svojstva, što je presudno za aktiviranje odbrane imunog sistema u telu. Nizak nivo ovog vitamina često je povezan sa infekcijom, bolestima i poremećajima povezanim sa imunitetom.
Preporučena dnevna doza vitamina D je 600 međunarodnih jedinica (IU) za ljude između 1 i 70 godina i 800 IU za ljude starije od 70 godina. Namirnice bogate vitaminom D su morska riba, mleko, puter.
Vitamin E
Vitamin E je antioksidans rastvorljiv u mastima, prisutan je u telu i važan je za normalno funkcionisanje imunih ćelija.
Pored toga što povećava otpornost imunog sistema, vitamin E je takođe koristan u sprečavanju rasta ćelija karcinoma u telu.
Dnevni unos vitamina E za muškarce i žene starije od 14 godina je 15 mg. Neki uobičajeni izvori vitamina E su seme suncokreta, bademi, kikiriki i drugi.
Cink
O cinku se manje govori kao o hranljivoj materiji, ali uloga koju on ima u održavanju zdravlja i kondicije je neprocenjiva.
Hranljiva materija aktivira oko 300 enzima u našem telu, što pomaže u jačanju imunološkog sistema, pospešuje podelu ćelija, rast ćelija, zarastanje rana i sintezu proteina i DNK. Unos cinka takođe pomaže da se smanji trajanje prehlade.
Prema američkom Nacionalnom institutu za zdravlje, muškarci treba da unose 11 mg cinka dnevno, a žene 8 mg cinka. Neki uobičajeni izvori cinka su meso, školjke, piletina, mahunarke, indijski orah, pečurke, seme bundeve i drugi.
(Telegraf.rs)