Da li nas aditivi u hrani razboljevaju? Odgovor na ovo pitanje nateraće vas da uzmete varjaču u ruke
Hemijski dodaci sprečavaju da hrana ostane bez boje, omogućavaju da dugo traje, utiču na jaču aromu proizvoda i, naravno, izazivaju zavisnost, ali to nije sve...
Prerađeni prehrambeni proizvodi puni su masti i šećera, a sadrže i koktel aditiva - veštačke zaslađivače, emulgatore, konzervanse… Istraživači kažu da se naš organizam bori da preradi ovakvu hranu, što dovodi do hroničnih i štetnih upala koje su povezane sa ozbiljnim stanjima kao što su dijabetes tipa 2, bolesti srca i kancer, a predstavljaju i ozbiljnu pretnju u vreme pandemije korona virusa, jer mogu da učine ljude ranjivijima na infekciju.
Navedeni zdravstveni rizici istaknuti su u najnovijim rezultatima najveće svetske studije o uticaju hrane na zdravlje koja prati navike u ishrani 500.000 ljudi.
Istraživači su otkrili da oni čija se ishrana bazira na prerađenim namirnicama radikalno povećavaju rizik od teških oboljenja.
Aditivi povezani sa zdravstvenim rizicima - uključujući bolesti srca, dijabetes i rak - nalaze se u prvih 50 najčešće korišćenih aditiva u prehrambenim proizvodima. To su natrijum nitrat (da bi prerađeno meso imalo ružičastu boju), kalcijum nitrat (konzervans za meso), mononatrijum glutamat (pojačivač ukusa), karagenan (zgušnjivač, dodaje se u sladoled), sukraloza (zaslađivač), kalijum sorbat (konzervans koji se dodaje u vino, sireve i jogurt)...
Iako prerađena hrana nije novitet - bar 200 godina koristimo dimljeno meso, kao i ukiseljeno povrće i konzervirano voće - dodavanje hemijskih aditiva zbunjuje naše ćelije koje se bore protiv “uljeza” zapaljenskim reakcijama.
Kako nastaju upale
- Bolesti srca uzrokovane su promenama u načinu na koji naše telo obrađuje masnoće zbog prekomernog unosa prerađene hrane - objašnjava dr Skat Marej, kardiolog u Univerzitetskoj bolnici u Liverpulu. - Kad se kalorijski unos prerađene hrane poveća, organizam šalje višak energije u masne ćelije koji se množe i bubre kako bi izdržale navalu energije. Kada krv ne može da stigne do depoa masnih ćelija višak kalorija ostaje u krvi, što izaziva niz toksičnih efekata i dovodi do kaskade zapaljenskih procesa. Najpre strada jetra, a onda se loš holesterol gomila i oko pankreasa. Holesterol i glukoza nastavljaju da cirkulišu kroz krv izazivajući pogoršanje upale, a to znači da je telo manje sposobno da se bori protiv raznih infekcija, pa i protiv korone.
Naučnici još istražuju u kojoj meri su aditivi odgovorni za pojavu i širenje upalnih procesa u organizmu.
- Teško je odgovoriti na to u kojoj meri je gojaznost kriva za upalne procese, a koliku odgovornost za upale snose aditivi u namirnicama - kaže dr Bernard Srour, epidemilog Instituta za zdravstvo i medicinska istraživanja u Francuskoj.
Jedna od sugestija naučnika je da emulgatori omogućavaju lošim bakterijama da napuste digestivni trakt, što može da izazove zapaljenske procese u abdomenu i da dovede do, na primer, Kronove bolesti.
Ima li spasa?
Stručnjaci podsećaju da je najzdravija opcija pripremanje hrane u kućnim uslovima od mesa koje je kupljeno kod poznatog uzgajivača, povrća i voća nabavljenog direktno od proizvođača, sa što manje industrijskih preliva poput majoneza, kečapa i drugih dresinga.
- Hemijski aditivi i višak ugljenih hidrata, odnosno šećera koje unosimo na dnevnoj bazi raste iz dana u dan, a to može da dovede do potpune katastrofe i apsolutnog sloma zdravlja ljudi - upozorava profesor Dejvid Haslam. - U uslovima pandemije korona virusa jesti prerađene namirnice krcate aditivima je isto što i “stati u prvi red” za infekciju Kovidom 19. Rešenje je da sami pripremamo hranu i da ne jedemo ništa što se nalazi u kesicama, kutijama i konzervama.
(Telegraf.rs)